Countercultural archive and thirdspace: an examination of Allen Ginsberg's recordings
Karşıt kültür arşivi ve üçüncü mekân: Allen Ginsberg'ün şiir kayıtları üzerine bir inceleme
- Tez No: 950229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÖZBEK AKIMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Beat Kuşağı'nın önde gelen figürlerinden biri olan Allen Ginsberg, dönemin hızla değişen sosyal atmosferinde en politik olarak aktif yaratıcı sanatçılardan biridir. Diğer Beat yazarlarıyla birlikte Ginsberg'in misyonu, değişen normlar ışığında sanatsal yetilerini deneyimlemek ve keşfetmek olmuştur. Ginsberg, dikkate değer eserleriyle fikirleri ve sanatı dönemin değişen bakış açılarını yansıttığından, mekânsal ve toplumsal eleştirel kuramlar aracılığıyla analiz edilip yorumlanabilecek karmaşık ve zengin içerikler sunar; böylece bir karşıt kültür bir arşivi sunar. Bu tez, Ginsberg'ün şiirlerini performans esnasında kaydetme yönündeki bilinçli dürtüsünün estetik ve politik sonuçlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kayıtlar zamanla, hem şiirlerinin eşsizliğini hem de içinde bulunduğu karşıt kültürel döneminin gayriresmî bir arşivi haline gelmiştir. Bu tez ayrıca, bu arşivsel mekânın, Edward Soja'nın terimiyle bir“Üçüncü Mekân”olarak da yorumlanabileceğini öne sürer; burada mekân, tarihsel ve toplumsal boyutlarıyla birlikte düşünülür. Bu bağlamda, arşivsel üçüncü mekân, Ginsberg'ün kendi performanslarını kaydetme yönündeki bilinçli çabasıyla üretilmektedir. Arşivde korunan şairin sesinin doğaçlamaya ve dışarıdan gelebilecek etkilere olan açıklığı, şiiri sadece bir performans olarak sunmakla kalmaz, aynı zamanda geçmiş ve gelecekteki dinleyicilerle etkileşimli bir deneyim düşüncesini de beraberinde getirir.
Özet (Çeviri)
As a central figure among the Beat Generation, Allen Ginsberg became one of the most politically active creative artists during the rapidly changing socpolial atmosphere of the second half of the twentieth century. Along with other Beats, Ginsberg's mission was to experiment and explore his artistic abilities in light of evolving conventions. Ginsberg, with his notable works, presents complex and rich content to analyze and comment on through the lenses of spatial and social critical theories as his ideas and art manifest the time's evolving views, providing an archive of counterculture. This thesis aims to examine the aesthetic and political implications of Ginsberg's conscious impulse to record his poetry during his performances, which in time accumulated to be an unofficial archive of his poetic accomplishments as well as the countercultural moment he is a part of. This thesis further proposes that the archival space can also be interpreted as a Thirdspace in Edward Soja's sense of the term, where space is considered with its historical and social dimensions. In the context of this analysis, the archival thirdspace is produced by Ginsberg's conscious effort to record his own and the affiliated poet-friends' performances. The immediacy of the poet's voice preserved in the audio archive not only offers the poem as performance but also leads to a consideration of an interactive experience with its past and future audiences.