Levent Kuterdem'in Senfonik Masal adlı eserinin müzikal analizi
A musical analysis of Levent Kuterdem's Symphonic Tale
  1. Tez No: 950277
  2. Yazar: ZEYNEP MELİSA COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATIRA AHMEDLİ CAFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Müzik tarihi boyunca, çocuklara yönelik ve onların aktif katılımını mümkün kılan senfonik eserlerin sayısı oldukça sınırlıdır. Levent Kuterdem'in bestelediği Senfonik Masal eseri, çocukların orkestra ve koro ile birlikte müziğin içinde yer almalarını sağlamakla kalmayıp; sevgi, bütünlük ve doğa sevgisi gibi temel değerleri de onlara aktarması açısından önemli bir eserdir. Bu çalışmanın temel amacı, Senfonik Masal gibi eserlerin müzikal açıdan incelenmesiyle hem yorumculara yol göstermek hem de bestecilere benzer nitelikte eserler üretmeleri konusunda katkı sunmaktır. Bununla birlikte,Senfonik Masal eserinin bestelenme sürecinde kullanılan materyal ve formları inceleyerek, metin ve müzik birlikteliğinden doğan doğal yaratım sürecini anlamak da hedeflenmektedir. Sadelik içinde derinlik barındıran bu tür eserlerin çoğalmasına katkı sunmak, çocuklara yönelik nitelikli müzik üretimini desteklemek açısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, eserde kullanılan sözlerin ve ses alanlarının çocuklara uygun düzeyde seçilmesi; sade tınılarla ve dans figürleriyle desteklenmesi, eserin hedeflediği amaca hizmet eden önemli unsurlar arasındadır. Bu bağlamda, çalışmanın benzer nitelikteki eserlerde kullanılabilecek tekniklere ışık tutması beklenmektedir. On üç bölümden oluşan eserde, her bir bölümün konusu kısaca açıklandıktan sonra müzikal analizi gerçekleştirilmiş; formlar, bölümün yapısına göre ele değerlendirilmiş ve gerekli görülen yerlerde şemalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout music history, there has been a limited number of symphonic works written for children that also allow their active participation. Symphonic Tale by Levent Kuterdem is a significant composition in this context, as it enables children to take part in music through both orchestra and choir, while also conveying values such as love, unity, and appreciation of nature. The use of lyrics and vocal ranges suitable for children, supported by simple timbres and dance elements, serves the overall purpose of the piece. The aim of this study is to provide guidance to performers and to support composers in creating similar works by offering a musical analysis of Symphonic Tale. Furthermore, the study seeks to understand the natural creative process that emerges from the synthesis of text and music by examining the materials and forms used in the composition process. In addition, the use of lyrics and vocal ranges suitable for children, supported by simple timbres and dance-like figures, are elements that serve the purpose of the work. In this context, it is considered that the study may also contribute to identifying appropriate techniques for similar compositions. The piece, consisting of thirteen movements, has been analyzed in terms of form, with each movement's content briefly explained. Where appropriate, diagrams have been included to support the analysis.