Farklı branşlardaki öğretmen adaylarının otizm farkındalık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of autism awareness levels of teacher candidates in different branches
- Tez No: 950291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR BURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, farklı branşlardaki öğretmen adaylarının var olan otizm farkındalıklarını saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca çalışmanın otizm farkındalığını arttırılmasına fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmanın evrenini, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören Sınıf Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerindeki öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmada, nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak“Otizm Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, Google Forms aracılığıyla hazırlanan anketlerle toplanmış; katılımcılardan gönüllülük esasına dayalı olarak ve konu hakkında bilgilendirildikten sonra anketi doldurmaları istenmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde eğitim gören dört farklı bölümde okuyan 435 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada istatistiksel analiz yöntemleri arasından tanımlayıcı istatistikler ile One-Way ANOVA ve Bağımsız Örneklem T-Testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda cinsiyet, yaş, ekonomik durum, yaşanılan şehir, otizmi bilme ve otizm ile ilgili deneyim sahibi olma değişkenlerine göre sınıf öğretmen adaylarının otizm farkındalık düzeyleri anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Ancak bölüm, sınıf düzeyi ve özel eğitim dersi alma değişkenlerine göre öğretmen adaylarının otizm farkındalık düzeyleri anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the existing autism awareness of teacher candidates in different branches. It is also thought that the study will be beneficial in increasing autism awareness. The population of the research consists of Classroom Teaching, Special Education Teaching, Preschool Teaching and Guidance and Psychological Counseling teacher candidates studying at Burdur Mehmet Akif Ersoy University. In our research, the“Autism Awareness Scale”was used with the quantitative research method, and a Google forms survey was applied to collect data. The surveys were filled in on a voluntary basis by the participants after they were informed about the subject. The sample group of the study consists of 435 students studying in four different departments at Burdur Mehmet Akif Ersoy University Faculty of Education in the 2024-2025 academic year.The sample group of the study consists of students studying at Burdur Mehmet Akif Ersoy University Faculty of Education in the 2024-2025 academic year. Among the statistical analysis methods, descriptive statistics, One-Way ANOVA and Independent Sample T-Test were used in the study. As a result of the analysis, it was determined that the autism awareness levels of the classroom teacher candidates did not differ significantly according to the variables of gender, age, economic status, city of residence, knowledge of autism and experience with autism. However, it was concluded that the autism awareness levels of the teacher candidates differed significantly according to the variables of department, class level and taking special education courses.