Pandemi döneminde uzaktan eğitim sürecini deneyimleyen öğretmen adaylarının uzaktan eğitim algıları ile tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the perceptions of distance education and attitudes of teacher candidates who experienced the distance education process during the pandemic period
- Tez No: 767967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ONUR SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma pandemi döneminde uzaktan eğitim sürecini deneyimleyen farklı branşlardaki 3.sınıf öğretmen adaylarının uzaktan eğitim algıları ile uzaktan eğitime karşı tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında branşlardaki öğretmen adaylarına üç adet ölçek uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde halen öğrenim gören farklı branşlardaki 3.sınıf öğretmen adaylarından 283 kişi oluşturmaktadır. Araştırma betimsel araştırma nitelindeğindedir. Araştırmada öğretmen adaylarının uzaktan eğitimin algı ve tutumlarının, yaş, bölüm, cinsiyet gibi kavramlar açısından farklılık olup olmadığını görmek amaçlandığından tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; uzman görüşü alarak araştırmacı tarafından geliştirilen öğretmen adaylarının demografik özelliklerine ait bilgileri elde etme amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, öğretmen adaylarının uzaktan eğitime yönelik tutumlarını incelemek amacıyla (Ağır, F., 2007) tarafından geliştirilen“Uzak Eğitime Karşı Tutum Ölçeği”, öğretmen adaylarının uzaktan eğitim algılarını tespit etmek için (Gündüz, Y., 2013) tarafından geliştirilen“Uzaktan Eğitim Algısı”ölçeği araştırmacı tarafından uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the relationship between the perceptions of distance education and their attitudes towards distance education of the 3rd grade teacher candidates in different branches who experienced the distance education process during the pandemic period. Within the scope of the research, three scales were applied to the teacher candidates in the branches. The study group of the research consists of 283 3rd grade teacher candidates from different branches who are still studying at Bursa Uludağ University Faculty of Education in the 2021-2022 academic year. The research is in the nature of descriptive research. In the research, the scanning model was used since it was aimed to see whether the perceptions and attitudes of teacher candidates about distance education differ in terms of concepts such as age, department, and gender. As a data collection tool in the research;“Personal Information Form”developed by the researcher by taking expert opinion to obtain information about the demographic characteristics of teacher candidates,“Attitude Scale towards Distance Education”developed by (Ağır, F., 2007) to examine prospective teachers' attitudes towards distance education. The“Distance Education Perception”scale developed by (Gündüz, Y., 2013) was applied by the researcher to determine education perceptions.