Çankaya ilçesi parklarının sulama sorunları
Irrigation problems of the Çankaya district's parks
  1. Tez No: 9504
  2. Yazar: BELGİN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN AKÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇANKAYA ÎLÇESÎ PARKLARININ SULAMA SORUNLARI Belgin ÇAKMAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kültürteknik Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Turhan AKÜZÜM 1990, Sayfa : 78 Jüri : Prof.Dr. Turhan AKÜZÜM Prof.Dr. Erkan BEİNLÎ Prof.Dr. Cengiz OKMAN Bu çalışmada, Çankaya İlçesindeki park ve bahçelerden Botanik Bahçesi, Seymenler Parkı, Güvenpark ve Akdeniz Parkları, uygulanan sulama yöntemleri ve sulama sistemleri açısından incelenmiş ve mevcut koşullar göz önüne alınarak pop-up tipi yağmurlama başlıklarını kapsa yan yağmurlama sulama sistemlerinin kurulması uygun bulun muştur. Seçilen yağmurlama sulama sistemlerini oluşturan unsurlar boyutlandırılmış, işletme planları hazırlanmış, maliyet hesaplanmış ve sonuçlar mevcut sulama uygulamalarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuçta mevcut durumda % 54-186 arasında değişen oranda fazla su uygulandığı, sulama zamanının belirli teknik verilere dayandırılmaksızın planlandığı bulunmuştur. Ayrıca önerilen yağmur lama sulama sistemlerinde elle işletim ve bilgisayarla otomatik işletim koşulları göz önüne alınarak 1989 yılı fiyatlarına göre sulanan birim alana düşen ilk tesis masrafları 4 671 500 - 12 443 800 TL/da, sulanan birim alana düşen yıllık toplam masraflar ise 2 073 567 - 6 665 180 TL/yıl/da olarak elde edilmiştir. Bu değerler otomatik işletimde elle işletim oranla daha yüksek bulunmuştur. Bulanan alan miktarı azaldıkça birim alana düşen tesis masrafları ve yıllık toplam masraflar artış göstermiştir. AKAHTAE KELİMELER : Sulama yöntemi, sulama sistemi, pop-up tipi yağmurlama başlığı, elle işletim, otomatik işletim, tesis masrafları, yıllık toplam masraflar.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis IRRIGATION PROBLEMS OF THE ÇANKAYA DISTRICT'S PARKS Belgin ÇAKMAK Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor : Prof.Dr. Turhan AKÜZÜM 1990, Page : 78 Jury : Prof.Dr. Turhan AKÜZÜM Prof.Dr. Erkan BEKLÎ Prof.Dr. Cengiz OKMAN In. this study, the irrigation methods and the irrigation systems of Botany Garden, Seymenler Park, Güven Park and Mediterranean Park in Çankaya district were investigated and the sprinkler irrigation systems with pop-up type heads were approved in these parks "by considering the present conditions. The element of these selected sprinkler irrigation systems were designed, their operational plans were prepared, and the cost was estimated. The results were compared with the present irrigation applications. As a result, the excess irriga tion water between 54-186 percent has been used and the irrigation timing has been planned without considering any technical data at present conditions. In addition, by taken the manuel and otomated operational cases and the prices of the year 1989 into consideration, the investment and annually total costs per unit irrigated area of the proposing sprinkler systems were found between 4 671 500 - 12 455 800 TL/da and 2 057 567-6 665 180 TL/year/da respectively. These costs were higher at the otomated operations than those of the manuel operations. The investment and total costs was increased when the irrigated area is decreased. KET V/ORDS : Irrigation method, irrigation system, pop-up typed sprinkler head, manuel operation, otomated operation, investment costs, annually total costs.