Egzersizin uzun süreli deksametazon kullanımına bağlı kardiyak oksidatif stres üzerine etkisi
The effect of exercise on cardiac oxidative stress induced by long-term dexamethasone administration
  1. Tez No: 950300
  2. Yazar: ÜMİT HAYTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY AKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Glukokortikoidler (GC) güçlü immünosupresif ve anti-inflamatuvar özellikleri nedeniyle birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak yüksek doz ya da uzun süreli kullanımı kalpte reaktif oksijen türlerinin (ROS) artışını tetikleyerek kardiyak patolojilere neden olmaktadır. Egzersizin endojen antioksidan seviyelerini artırdığı ve ROS üretim mekanizmalarını yeniden düzenleyerek kalbi oksidatif strese karşı koruduğu iyi bilinmektedir. Bu çalışma, egzersizin glukokortikoid kullanımına bağlı sıçan kalp dokusunda oluşan oksidatif stresi önleyip önleyemeyeceğini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Wistar soyu erkek sıçan Kontrol (K, n=8), Deksametazon (D, n=8) ve Deksametazon + Egzersiz (DE, n=8) olarak rastgele 3 gruba ayrılmıştır. D ve DE gruplarına 21 gün boyunca günlük 1 mg.kg-1 dozda subkutan deksametazon verilmiştir. DE grubu, 21 gün süresince haftada 5 gün, günde 1 saat süreyle 25 m.dk-1 hızda koşu egzersizlerini sürdürmüştür. K grubundaki hayvanlara, diğer gruplarla aynı hacimde olacak şekilde günlük subkutan salin enjeksiyonu uygulanmıştır. Deneysel protokol sonunda sıçanlar ötenazi edilerek kalp dokusu çıkarılmış ve sol ventrikül izole edilerek aşağıdaki analizler yapılmıştır. Sol ventrikül NOX2, NOX4, p22phox, Nrf2 ve lipid peroksidasyonu belirteci olan 4-hidroksinonenal (4-HNE) protein düzeyleri Western Blot yöntemi ile analiz edilmiştir. İleri protein oksidasyonu (AOPP) düzeyleri, süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) antioksidan enzimlerinin aktivite düzeyleri spektrofotometrik yöntemle analiz edilmiştir. K grubu ile karşılaştırıldığında deksametazon D ve DE grubunda 4-HNE düzeylerini artırırken (sırasıyla, p0,05).
Özet (Çeviri)
Glucocorticoids (GCs) are widely used in the treatment of various diseases due to their potent immunosuppressive and anti-inflammatory properties. However, high-dose or long-term use of GCs has been shown to induce cardiac pathologies by increasing the production of reactive oxygen species (ROS) in the heart. In contrast, exercise is well known to enhance endogenous antioxidant defenses and modulate ROS production mechanisms, thereby protecting the heart against oxidative stress. The aim of this study was to investigate whether regular exercise can prevent oxidative stress in the cardiac tissue of rats induced by glucocorticoid administration. Male Wistar rats were randomly assigned to three groups: Control (C, n=8), Dexamethasone (D, n=8), and Dexamethasone + Exercise (DE, n=8). The D and DE groups received daily subcutaneous injections of dexamethasone at a dose of 1 mg.kg-1 for 21 days. In addition, the DE group underwent treadmill running at a speed of 25 m.min-1 for 1 hour per day, 5 days a week for 21 days. The control group received daily subcutaneous saline injections of equivalent volume. At the end of the experimental protocol, the rats were euthanized, and cardiac tissues were collected. The left ventricle was isolated and analyzed for the expression levels of NOX2, NOX4, p22phox, Nrf2, and the lipid peroxidation marker 4-hydroxynonenal (4-HNE) using Western Blotting. Advanced oxidation protein products (AOPP), as well as the enzymatic activities of superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT), were assessed using spectrophotometric methods. Compared to the control group, dexamethasone administration significantly increased 4-HNE levels in both the D and DE groups (p0.05).