Bcl-2 ve Bcl-xL proteinlerinin yaşlanmaya bağımlı oksidatif strese karşı koruyucu etkilerinin maya modelinde incelenmesi
Investigation of the protective effects of Bcl-2 and Bcl-xL proteins against age-dependent oxidative stress in a yeast model
- Tez No: 950301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KAVAKCIOĞLU YARDIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle moleküler, hücresel ve doku düzeyinde biriken hasarın bir sonucu olarak meydana gelen yaşlanma, karmaşık doğası nedeniyle en çok araştırılan fenomenlerden biri olmuştur. Maya yaşlanması, yüksek ökaryotik sistemlerle bazı benzerlikler taşısa da, basit ve iyi tanımlanmış genetik yapısı yaşlanma mekanizmalarının aydınlatılmasında önemli avantajlar sunmaktadır. Bu çalışmada, insan anti-apoptotik Bcl-2 ve Bcl-xL proteinlerinin oksidatif stres ve yaşlanma üzerindeki koruyucu etkileri, Saccharomyces cerevisiae maya modelinde detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bulgular, her iki proteinin de oksidatif hasarı anlamlı bir şekilde azalttığını ve üreme hayatta kalım kapasitesini artırarak yaşlanma karşıtı etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu etkiler, yaşam ömrünün farklı aşamalarında hem pro- hem de antioksidan aktiviteler sergileyen bileşenlerin dinamik etkileşimi ile gerçekleşmiştir. Ayrıca, hem Bcl-2 hem de Bcl-xL proteinleri, yaşa bağlı hücresel hasarı ve morfolojik deformasyonları kısmen engellemiştir. Özellikle, Bcl-xL eksprese eden maya hücreleri, yaşam ömürlerinin 8. gününde anahtar antioksidan enzim aktiviteleri ve toplam antioksidan içeriği maksimum seviyelere ulaştırmış ve böylece yaşlanma sürecinin ileri evrelerinde önemli bir koruma sağlamıştır. IR spektrumları kullanılarak gerçekleştirilen kemometrik veri analizinden elde edilen sonuçlar, biyokimyasal ve morfolojik analizlerin bulgularıyla tutarlılık göstermiştir. Bu bağlamda, Bcl-xL'nin maya hücrelerinde hücresel redoks dengesine etkisinin anlaşılması, bu proteinin yüksek ökaryotlarda sahip olduğu dolaylı antioksidan mekanizmalara dair yeni bilgiler sunabilir. Sonuç olarak, Bcl-2 ve Bcl-xL proteinlerinin yaşlanma ve oksidatif stresle mücadeledeki rolleri, potansiyel terapötik hedeflerin belirlenmesine yönelik yeni bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aging, which occurs as a result of accumulated damage at the molecular, cellular, and tissue levels due to the influence of genetic and environmental factors, has become one of the most extensively studied phenomena due to its complex nature. Although yeast aging shares certain similarities with higher eukaryotic systems, its simple and well-characterized genetic structure provides significant advantages in elucidating aging mechanisms. In this study, the protective effects of human anti-apoptotic Bcl-2 and Bcl-xL proteins on oxidative stress and aging were investigated in detail using the Saccharomyces cerevisiae yeast model. The findings indicate that both proteins significantly reduced oxidative damage and exhibited anti-aging effects by enhancing reproductive survival capacity. These effects were mediated through the dynamic interaction of components exhibiting both pro- and antioxidant activities at different stages of lifespan. Additionally, both Bcl-2 and Bcl-xL proteins partially prevented age-related cellular damage and morphological deformations. Notably, Bcl-xL expressing yeast cells reached maximum levels of key antioxidant enzyme activities and total antioxidant content on the 8th day of their lifespan, thereby providing significant protection during the later stages of aging. The results obtained from the chemometric data analysis, which utilized IR spectra, showed consistency with the findings from both the biochemical and morphological analyses. In this context, understanding the impact of Bcl-xL on cellular redox balance in yeast cells could provide insights into its indirect antioxidant mechanisms in higher eukaryotes. Consequently, the roles of Bcl-2 and Bcl-xL in combating aging and oxidative stress offer a new perspective for identifying potential therapeutic targets.