Çocuklarda uzun süreli egzersizin sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk unsurlarına etkisinin araştırılması
The effects of children in long-term exercise are the health related physical fitness component to investigate
- Tez No: 264270
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma, ?Çocuklarda uzun süreli egzersizin sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk unsurlarına etkisinin incelenmesi? amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Muğla Emirbeyazıt ilköğretim okulu ve Muğla Anadolu Lisesi 9.sınıftan toplam 20 erkek sedanter öğrenci, Muğla 12 Dev Adam basketbol okulundan 12-14 yaş arası toplam 20 erkek sporcu ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde kayıtlı olan 20 erkek tekvandocu olmak üzere toplam 60 erkek öğrencinin gönüllü olarak katılımıyla gerçekleştirilmiştir. 12-14 yaş arası en az 2 yıldır basketbol (20) ve tekvando (20) antrenmanı yapan 40 sporcu ile herhangi bir sporla düzenli olarak ilgilenmeyen 20 sedanter çocuk çalışmaya dahil edilmiştir.İstatistiksel hesaplamalar SPSS (versiyon 15.0) programında değerlendirilmiştir. Bağımsız değişkenle arasındaki farkları hesaplamak için tek yönlü varyans analizi (ANOVA), uygulanmış olup, farkın hangi gruptan kaynaklandığını bulmak için Tukey HSD testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate ?The Effects of Children in long-term exercise are the health related physical fitness component to investigate.? This research, Mugla Emirbeyazıt elementary school and Mugla Anatolian High School, total of 20 male sedentary students, Mugla 12 Giant Men basketball school 12-14 years in total Provincial Directorate of Youth and Sports in 20 male athletes and 20 male taekwondo process registered a total of 60 men have been held with the participation of students as volunteers. At least two years between the ages of 12-14 who do sports basketball (20) and taekwondo (20), who is training with 40 athletes in any sport on a regular basis are not interested in the study were included 20 sedentary children.Statistical calculations, SPSS (version 15.0) program was evaluated. With an argument between the difference to calculate a one-way analysis of variance (ANOVA) were applied, the difference in which the band was due to find the Tukey HSD test P value of 0,05 is significantly different, was adopted.As a result of statistical analysis, basketball, taekwon developers between sedentary and height, body weight and BMI values, no statistically significant differences were found.