Fibromyalji tedavisinde egzersiz programlarının karşılaştırılması
Comparing of exercise programs in fibromyalgia treatment
- Tez No: 99524
- Danışmanlar: PROF.DR. EMEL SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET FİBROMYALJİ TEDAVİSİNDE EGZERSİZ YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Fzt. Arzu GENÇ Fibromyalji yaygın kas iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, sabah sertliği, anksiete, depresyon gibi semptomları olan, yaşam kalitesi ve iş performansını olumsuz etkileyen kronik bir ağrı hastalığıdır. Hasta eğitimi ve egzersizin uzun süreli tedavide en önemli iki yöntem olduğu savunulmaktadır. Çalışmamız, statik postürde çalışan kişilerde, fibromyalji prevalansınm ve tedavide etkinliği olan egzersiz programının belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi'nde statik pozisyonda daktilo ve bilgisayar kullanarak çalışan 150 kişi üzerinde yapılan tarama sonucunda, American Collage of Rheumatology' nin fibromyalji tam kriterlerine göre tam alan 32 hasta alınmıştır. Hastalar 16 kişiden oluşan iki gruba ayrılmış, 1. gruba; germe, kuvvetlendirme ve postür egzersizleri, 2. gruba; postizometrik relaksasyon, düzeltici egzersizler ve self mobilizasyon egzersizleri üç hafta süresince haftada üç gün uygulanmıştır. Her iki gruptaki hastalara da Hot-pack uygulanmış ve postür eğitimi verilmiştir. Tedavi öncesi ve sonrası, kas kuvveti, servikal bölge hareketleri, spinal esneklik değerlendirilmiş ve FIQ (Fibromyalgia Impact Questionnaire) uygulanmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası yapılan değerlendirmeler sonucunda, her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı bir ölçüde iyileşme elde edilmiştir (p0.05). Statik postürde daktilo ve bilgisayar kullanarak çalışan 150 kişide fibromyalji prevalansı % 26.6 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, uygun egzersiz reçetesi kullanılarak oluşturulan fizyoterapi programlarının fibromyalji tedavisinde etkili bir yöntem olduğunu düşünmekteyiz. Anahtar sözcükler : Fibromyalji, egzersiz, fizyoterapi
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARING OF EXERCISE PROGRAMS IN FIBROMYALGIA TREATMENT P. T. Arzu GENÇ Fibromyalgia is a chronic pain disorder which has symptoms such as diffuse musculoskeletal pain, fatique, morning stifness, anxiety and depression and it has negative effects on quality of life and work ability. Patient education and physical exercise are two.most important mterventionsfor-the long-termmanagement of fibromyalgia. Our itention was to determine the prevalance of fibromyalgia on persons who work in static posture and to research the efficiency of exercise programs. This research was conducted in Dokuz Eylül University Medical School on 32 patients who were diagnosed according to the American Collage of Rheumatology Fibromyalgia Clasification Criterias. First group (16 patients) received streching, posture and strengthening exercises. Second group (16 patients) received remedial exercise, post isometric relaxation and self mobilization for three weeks and three sessions in one week. All patients received Hot-pack therapy and educated for posture. Before and after treatment cervical range of motion, spinal flexibilty, muscle strength were evaluated and FIQ ( Fibromyalgia Impact Questionnaire) applied. The estimated' prevalance -of fibromyalgia -was 26.6 % ? in 150 persons.who work in static posture using a computer and typing. Evaluations were made before and after treatment and improvements were noted for both groups (p0.05). We conclude, that physiotherapy programs which includes appropriate exercise prescriptions are very effective in treatment of fibromyalgia. Key Word: Fibromyalgia, exercise, physiotherapy