Isı sayaçlı merkezi ısıtma sistemi ile bireysel ısıtma sisteminin teknik ve ekonomik yönden karşılaştırılması
The Comparison of central heating system with heat counter and individual heating system in terms of technical and economical perspective
  1. Tez No: 95031
  2. Yazar: ALİ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. ÜMİT DOĞAY ARINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Türkiyede kullanılan ısıtma sistemlerini merkezi ve bireysel ısıtma sistemi olarak ikiye ayırabiliriz. Merkezi ısıtma sistemin de binanın ısıtılması kazan dairesine yerleştirilen kazandan elde edilen ısının radyatörler vasıtasıyla dairelere transfer edilmesidir. Bireysel ısıtma sisteminde ise her dairenin ısı ihtiyacı diğerlerinden bağımsız olarak kendi içindeki cihazlardan elde edilen sıcak suyun radyatörlerde dolaştırılması esasına dayanır. Bu çalışmada İstanbul'da bulunan 12 daireli bir apartmanın ısıtılması için merkezi sistem (klasik merkezi sistemle ısıtmadan farklı olarak her daire girişinde“ısı sayacı”kullanılmıştır) ile bireysel (kombili) sistemin yatırım ve işletme maliyetleri yönünden karşılaştırılması yapılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, heating systems can be divided in both central and individual heating system. On the basis of blocks central heating system (different from classic central heating system because it incluedes heat counter for each flat) is the transfer of heat obtained from the boiler installed in the boiler room, by radiators. Individual heating system is based on circulating of water in the radiators which is obtained from devices with the capacity to meet each flat's heating requirement. In this study an apartment in Istanbul with 12 flats was taken as a model and a comparison of the first investment and operation costs according to the installation and chosen devices of both heating systems in the result of projection was made.