Nikelsiz ve düşük nikelli çinko fosfatlama prosesleri ile kaplanan araç dış yüzeylerinin korozyon dirençlerinin incelenmesi
The Analysis of corrosion performance of car bodies coated by no nickel and low nickel zinc phosphating processes
  1. Tez No: 95032
  2. Yazar: TOLGA DEMİRÖZÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Günümüzde, otomotiv sanayinde araç dış yüzeylerini korozyondan korumak için başvurulan gerek daldırmak gerekse sprey uygulamalı çinko fosfatlama proseslerinde, çevreye ve insan sağlığına zararlı olduğu bilinen nikel ve krom kullanılmaktadır. Bu çalışmada, nikelsiz (0 ppm) ve düşük nikelli (100, 200, 300 ppm) daldırmalı çinko fosfatlama prosesleriyle (krom içermeyen) kaplanan araç dış yüzeylerinin korozyon performansları nikel (500-700 ppm), krom içeren daldırmalı ve sprey uygulamalı çinko fosfatlama prosesiyle kaplanan yüzeylerle karşılaştırılmıştır. Kaplama ağalıklarının, bileşenlerinin, kristal yapılarının incelenmesi ve tuzlu sise dayanım testi (ASTM B117, 1994) sonucunda nikelsiz ve düşük nikelli çinko fosfatlama prosesleriyle kaplanan araç dış yüzeylerinin korozyon performanslarının, daldırmalı ve sprey uygulamalı işlemlerle kaplanan yüzeylerden farklı olmadığı, limit değerleri arasında bulunmuştur. Bu bağlamda, gelişen çevre bilinci içinde insana ve doğaya zararlı olmayan nikelsiz veya düşük nikelli çinko fosfatlama proseslerine geçmek kaçınılmazdır. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's automotive industry in order to protect car bodies from corrosion, spray or immersion type zinc phosphating processes are applied. In both types, nickel and chorome are widely used though they are harmful to human health and environment. In this study, car bodies' s corrosion performance, coated by no nickel (0 ppm) and low nickel (100, 200, 300 ppm) immersion type zinc phosphating (without chorome passivasion) processes, are compared to the bodies that coated by spray and immersion type processes including nickel (500-700 ppm) and chorome. After analyzing coating weight, composition, morphology of the crystals and salt sprey test (ASTM Bl 17, 1994) coorosion performnace of car bodies, coated by no nickel and low nickel processes, are as good as the otles coated by spray and immersion phosphating processes including nickel and chorome. In developing environment consciousness, it is inevitable to exceed no nickel or low nickel processes since they give no harm to nature and human health. X1U tC YÜKSEKÖ?RETİM KURUU.