Türkiye'de Varlık Yönetim Şirketlerinin finansal performans analizi
Financial performance analysis of Asset Management Companies in Türkiye
- Tez No: 950327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KURTULGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bankalar, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik yapısında önemli bir rol üstlenir. Krediler, bankaların temel gelir kaynağıdır ancak çeşitli nedenlerle 90 gün içinde geri ödenmeyen krediler“sorunlu kredi”olarak sınıflandırılır. Bu kredilerin takibi bankalar için maliyetli ve zaman alıcıdır, bu da temel faaliyetlere odaklanmayı zorlaştırır. Bu nedenle, tahsil kabiliyeti olmadığına karar verilen takipteki krediler Borçlar Kanunu kapsamında varlık yönetim şirketlerine ihale yoluyla devredilir. Varlık yönetim şirketleri, tahsilat sonrası bireyleri ve reel sektörü ekonomiye yeniden kazandırmaları bakımından kritik öneme sahiptir. Pandemi döneminde sokağa çıkma yasakları ve kapanan iş yerleri hem Türkiye'yi hem de dünya ekonomisini olumsuz etkilemiştir. T.C. Cumhurbaşkanlığı, Bakanlar Kurulu, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası iş birliğiyle ekonomik dengeyi korumaya yönelik çeşitli destek ve önlemler alınmıştır. Bu çalışmada, pandemi döneminde finansal analiz ve sorunlu kredilerle ilişkili makroekonomik değişkenler incelenmiş, 2020-2023 yıllarında Türkiye'de faaliyet gösteren 16 varlık yönetim şirketinin finansal performansı analiz edilmiştir. BDDK verileriyle yapılan karşılaştırmalı analiz, dikey analiz ve oran analizleri sonucunda, sektörün aktif büyüklüğü ve kârlılığının arttığı, pandemi döneminden olumsuz etkilenmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Banks play an important role in the economic structure of developing countries. Loans are the main source of income for banks, but loans that are not repaid within 90 days for various reasons are classified as 'non-performing loans'. The follow-up of these loans is costly and time-consuming for banks, which makes it difficult to focus on core activities. For this reason, non-performing loans that are deemed uncollectible are transferred to asset management companies through a tender under the Code of Obligations. Asset management companies are critical in terms of reintegrating individuals and the real sector into the economy after collection. During the pandemic period, curfews and business closures negatively affected both Turkey and the world economy. In cooperation with the Presidency of the Republic of Turkey, the Council of Ministers, the Ministry of Treasury and Finance and the Central Bank, various support and measures were taken to maintain economic balance. In this study, macroeconomic variables associated with financial analysis and non-performing loans during the pandemic period are examined, and the financial performance of 16 asset management companies operating in Turkey in 2020-2023 is analysed. As a result of the comparative analysis, vertical analysis and ratio analyses conducted with BRSA data, it was concluded that the asset size and profitability of the sector increased and were not adversely affected by the pandemic period.