Mobil pazarlamada müşteri katılımı ve müşteri deneyiminin marka bağlılığına etkisi: Elektronik ticaret siteleri üzerine bir araştırma
The effect of customer engagement and customerexperience on brand loyalty in mobile marketing: Aresearch on electronic commerce sites
- Tez No: 950342
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, son yıllarda giderek önem kazanan müşteri katılımı ve müşteri deneyimi kavramlarının, mobil pazarlama uygulamalarında tüketici satın alma niyeti ve marka bağlılığı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Mobil pazarlama, tüketicilerin hayatında önemli bir yer tutmakta ve bu alandaki uygulamalar, markalar ile müşteriler arasındaki etkileşimi artırmaktadır. Çalışma, bu etkinin tüketicinin tekrar satın alma niyeti ve marka bağlılığı üzerindeki rolünü incelemektedir. Öte yandan müşteri güveninin bu ilişkilerde aracılık rolünün de araştırma kapsamına alınması, çalışmanın özgün değerini artırmaktadır. Araştırmada, 611 elektronik ticaret sitesi müşterisinden çevrimiçi anket yöntemiyle veri toplanarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, müşteri katılımı ve müşteri deneyiminin, tüketicilerin tekrar satın alma niyetini artırdığı ve marka bağlılığını güçlendirdiği bulgularını ortaya koymuştur. Ayrıca müşteri güveninin bu süreçlerde önemli bir aracılık işlevi üstlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to investigate the effects of customer engagement and customer experience concepts, which have gained increasing importance in recent years, on consumer purchase intention and brand loyalty in mobile marketing applications. Mobile marketing holds a significant place in consumers' lives, and applications in this field enhance the interaction between brands and customers. The study examines the role of this effect on consumers' repurchase intention and brand loyalty. Furthermore, including the mediating role of customer trust in these relationships enhances the unique value of the study. Data were collected through an online survey method involving 611 e-commerce site customers and analyzed. The results revealed that customer engagement and customer experience increase consumers' repurchase intentions and strengthen brand loyalty. Additionally, it was found that customer trust plays a significant mediating role in these processes.