Görsel iletişim tasarımı ve oyuncu deneyimi açısından açık dünya oyunlarında yönlendirme tasarımı
Wayfinding design in open world games in terms of visual communication design and player experience
- Tez No: 950341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu tez çalışması, 2004–2024 yılları arasında yayımlanmış aksiyon-rol yapma türündeki açık dünya oyunlarında kullanılan yönlendirme sistemlerini, görsel iletişim tasarımı ve oyuncu deneyimi bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Açık dünya oyunları, oyuncuya yüksek düzeyde özgürlük ve etkileşim sunarken, aynı zamanda mekânsal karmaşıklık, görev takibinde zorlanma ve yön kaybı gibi bilişsel sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda tezde, yönlendirme sistemlerinin oyuncunun oyun dünyasıyla kurduğu ilişkiyi nasıl yapılandırdığı ve bu sistemlerin görsel iletişim ilkeleri açısından ne derece işlevsel olduğu araştırılmıştır. Araştırmada görsel çözümleme, içerik analizi ve karşılaştırmalı inceleme yöntemleri kullanılmış; Skyrim, The Witcher 3, Cyberpunk 2077, Red Dead Redemption 2, Death Stranding, Ghost of Tsushima gibi dönemin öne çıkan açık dünya oyunları seçilerek yönlendirme sistemleri detaylı şekilde analiz edilmiştir. İncelemede yönlendirme sistemlerinin grafik tasarım ilkeleriyle uyumlu şekilde kurgulandığında oyuncu deneyiminin daha akıcı ve sezgisel hale geldiği gözlemlenmiştir. Özellikle semboller, çevresel ipuçları, renk kodlama ve görsel hiyerarşi unsurlarının başarılı kullanımının, oyuncuların oyun dünyasında yön bulma becerilerini artırdığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, yönlendirme sistemlerinin teknik arayüz uygulamalarıyla sınırlı kalmadığı, beraberinde görsel ve işlevsel bir tasarım diliyle yapılandırılması gerektiği ortaya konmuştur. Çalışma, hem akademik alanda açık dünya oyunları üzerine yürütülen görsel tasarım odaklı araştırmalara katkı sunmakta hem de tasarımcılara oyuncu merkezli yönlendirme stratejileri geliştirmeleri konusunda rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the navigation systems used in open-world action-role-playing games released between 2004 and 2024, within the framework of visual communication design and player experience. While open-world games offer players a high level of freedom and interaction, they also bring cognitive challenges such as spatial complexity, difficulty in following objectives, and disorientation. In this context, the study investigates how navigation systems shape the player's interaction with the game world and evaluates the functionality of these systems in terms of visual design principles. The research utilizes visual analysis, content analysis, and comparative methods. Prominent titles of the genre, including Skyrim, The Witcher 3, Cyberpunk 2077, Red Dead Redemption 2, Death Stranding, and Ghost of Tsushima, were selected for in-depth analysis of their navigation design. Findings reveal that when navigation systems are structured in accordance with graphic design principles, the player experience becomes more fluid and intuitive. The effective use of iconography, environmental cues, color coding, and visual hierarchy significantly enhances players' ability to orient themselves within the game world. In conclusion, the study demonstrates that navigation systems must be designed not only from a technical perspective but also through a visual and functional design language. This research contributes to the academic discourse on open-world games with a focus on visual design and provides practical guidance for designers aiming to develop player-centered navigation strategies.