Sağlık kurumlarında istenmeyen olay bildiriminde motive edici ve engelleyici faktörler: Bir ölçek geliştirme çalışması ve psikometrik özellikleri
Motivating and hindering factors in unwanted event reporting in healthcare organizations: A scale development study and its psychometric properties
  1. Tez No: 950347
  2. Yazar: ÇEÇENYA İREMNUR MUMCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, sağlık çalışanlarının istenmeyen olay bildirimi yapmalarını motive edici ve engelleyici faktörleri ölçebilecek bir ölçek geliştirmek ve bu ölçeği İstanbul ilindeki sağlık kurumlarında görev yapan sağlık çalışanlarının psikometrik özellikleri ile değerlendirmek, aynı zamanda ölçeğin geçerlik, güvenirliğini sağlamak amaçlanmaktadır. Araştırma Kasım 2024 ve Aralık 2024 tarihleri arasında, kolayda örneklem yöntemi kullanılarak, İstanbul ilinde görev yapan 300 sağlık çalışanıyla gerçekleştirilen metodolojik tipte bir çalışmadır. İstenmeyen Olay Bildirimi Tutum Ölçeği(İOBTÖ) için, araştırmacı tarafından literatür taraması yapılarak oluşturulan toplamda 38 sorudan oluşan taslak formu, kapsam geçerliliği açısından değerlendirilmek üzere uzman görüşlerine sunulduktan sonra, görüşler doğrultusunda 29 maddeye düşürülmüştür. Sonrasında yapılan güvenilirlik çalışması ve ön test sonuçları doğrultusunda ölçekteki madde sayısı 26'ya indirilerek son şeklini almıştır. İOBTÖ'nün geçerliğinin test edilmesinde, Açımlayıcı Faktör Analizi(AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) kullanılmıştır. AFA sonucunda 26 madde ve 2 alt boyuttan oluşan bir ölçek elde edilmiştir. Faktör analizi çerçevesinde Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) analizi yapılarak örneklemin yeterli olduğu görülmüştür (KMO = 0.94). Cronbach α iç tutarlılık analizi yapılarak(α=0.940) ölçeğin güvenilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir. Çalışmamızda; 24 hipotezden yola çıkılarak; sağlık çalışanlarının demografik özelliklerinin ölçekten alınacak puanlar arasında fark oluşturup oluşturmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a scale that can measure the motivating and inhibiting factors for healthcare professionals reporting adverse events and to evaluate this scale with the psychometric properties of healthcare professionals working in healthcare institutions in Istanbul, and at the same time to ensure the validity and reliability of the scale. The research is a methodological study conducted with 300 healthcare professionals working in Istanbul between November 2024 and December 2024, using the convenience sampling method. The draft form consisting of a total of 38 questions created by the researcher through a literature review for the Adverse Event Reporting Attitude Scale (OAATS) was presented to expert opinions in order to be evaluated in terms of content validity and was reduced to 29 items in line with the opinions. Afterwards, in line with the reliability study and pre-test results, the number of items in the scale was reduced to 26 and took its final form. Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) were used to test the validity of the OAATS. As a result of EFA, a scale consisting of 26 items and 2 sub-dimensions was obtained. Within the framework of factor analysis, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) analysis was performed and it was seen that the sample was sufficient (KMO = 0.94). Cronbach α internal consistency analysis was performed (α=0.940) and it was determined that the scale was a reliable scale. In our study; based on 24 hypotheses; it was evaluated whether the demographic characteristics of healthcare professionals created a difference between the scores to be obtained from the scale.