Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yardımcı kaynaklar ile liselere giriş sınavındaki matematik sorularının yenilenmiş Bloom Taksonomisi'ne göre incelenmesi
Review of mathematics questions in the high school entrance exam according to the renewed Bloom Taxonomy with the supportive resources prepared by the Ministry Of Natioanl Education
- Tez No: 950346
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışma, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yardımcı kaynaklar ile 2018-2023 yılları arasında çıkmış LGS sorularını Yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Alan yazın çalışmalarına bakıldığında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yardımcı kaynak kitaplarla ilgili çalışmalara rastlanılmamaktadır. Ancak LGS sorularının, MEB kazanımlarının, MEB müfredat kitaplarındaki soruların, yazılı sınav sorularının Yenilenmiş Bloom Taksonomisi'ne göre incelendiği çalışmalar vardır. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci kısmında araştırma problemi ve alt problemler, araştırmanın amacı ve önemi, araştırmanın sınırlılıklarına yer verilmiştir. Araştırmanın ikinci kısmında Bloom Taksonomisi, Yenilenmiş Bloom Taksonomisi, ortaöğretime geçiş sistemi ve Bloom Taksonomisiyle ilgili literatür çalışmasına yer verilmiştir. Araştırmanın üçüncü kısmında araştırma deseni, veri toplama araçları ve veri analizine yer verilmiştir. Araştırmanın dördüncü kısmında ise araştırmayla ilgili elde edilen bulgular, araştırmanın sonucu ve öneriler yer almaktadır. Çalışma nitel çalışma olup veri toplama amacıyla doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada çalışma grubu olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yardımcı kaynaklar ile liselere giriş sınavı soruları yer almaktadır. Araştırmanın sonucunda 2018-2023 yılları arasında çıkan LGS sorularının bilgi bilgi boyutunda ağırlıklı olarak kavramsal ve işlemsel bilgi düzeylerinde, bilişsel süreç boyutunda ise çoğunlukla anlama ve uygulama düzeylerinde yer aldığı tespit edilmiştir. MEB tarafından hazırlanan yardımcı kitaplarda yer alan soruların ise özellikle alt sınıf düzeylerinde daha çok alt düzey düşünme becerilerini ölçtüğü, üst sınıflara doğru nispeten daha üst düzey bilişsel süreç basamaklarına yer verildiği belirlenmiştir. Ancak genel olarak hem bilgi hem de bilişsel süreç boyutunda soruların alt düzeyde yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Liselere Giriş Sınavı Matematik Soruları, Milli Eğitim Bakanlığı Yardımcı Kaynak Kitaplar, Yenilenmiş Bloom T
Özet (Çeviri)
Study aims to analyze the supplementary resources prepared by the Ministry of National Education and the LGS (High School Entrance Exam) questions from 2018 to 2023 based on the Revised Bloom's Taxonomy. A review of the literatüre does not reveal any studies on supplementary resource books prepared by the Ministry of National Education. However, there are studies examining LGS questions, MEB outcomes, questions in MEB curriculum boks and written exam questions according to the Renewed Bloom Taxonomy. In line with this objective, the study consists of four sections. The first section presents the research problem and sub-problems, the purpose and significance of the study, as well as its limitations. The second section provides an overview of Bloom's Taxonomy, the Revised Bloom's Taxonomy, the secondary education transition system, and a literature review related to Bloom's Taxonomy. The third section outlines the research design, data collection tools, and data analysis methods. The fourth section presents the findings, conclusions, and recommendations derived from the study. This study follows a qualitative research design, employing document analysis as the primary data collection method. The study group consists of supplementary resources prepared by the Ministry of National Education and LGS exam questions. The findings indicate that the LGS questions from 2018 to 2023 predominantly fall under conceptual and procedural knowledge in the knowledge dimension and are mainly categorized under the understanding and application levels in the cognitive process dimension. Furthermore, the analysis of the supplementary books prepared by the Ministry of National Education reveals that the questions at lower grade levels predominantly assess lower-order thinking skills, whereas those at higher grade levels tend to incorporate relatively higher-order cognitive processes. However, overall, the study concludes that the questions are predominantly concentrated at lower levels in both the knowledge and cognitive process dimensions. Key Words : High school entrance exam mathematics questions, Ministry of National Education Auxiliary Source Books Revised Bloom Taxono