Aucubin molekülünün insan glioblastoma U87 hücreleri üzerinde antikanser etkisinin araştırılması
Investigation of the anticancer effect of the aucubin molecule on human glioblastoma U87 cell line
- Tez No: 950359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK GÜNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Glioma, en sık görülen primer beyin tümörü olarak yer almakta ve dünya genelinde en ölümcül hastalıklardan biri olarak kabul edilmektedir. Glioblastoma multiform (GBM), merkezi sinir sisteminin tüm birincil malign tümörlerinin %16'sını oluşturmaktadır. Temozolomid (TMZ), GBM'nin tedavisi için kullanılan standart bir kemoterapötik ajandır. Ancak, pek çok hasta bu tedaviye sınırlı yanıt vermekte ve sıklıkla ilaç direnci ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle, GBM'ye karşı daha etkili ve güvenli yeni ajanların geliştirilmesi önem arz etmektedir. Aucubin (AUC), bir iridoid glikozit bileşiği olup, farklı mekanizmalar aracılığıyla meme kanseri, hepatoselüler karsinoma ve akciğer kanseri üzerinde antitümör etkiler göstermektedir. Ancak AUC'nin glioblastoma üzerindeki etkisi büyük ölçüde belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışmanın amacı, AUC'nin U87 glioblastoma ve kontrol olarak HUVEC (İnsan Göbek Damarı Endotel Hücreleri) hücreleri üzerindeki bağımsız ve TMZ'le birlikte sinerjistik etkilerini araştırmaktır. Bu doğrultuda, AUC'nin sitoroksik etkisi MTT testi ile gösterildi. AUC ve TMZ'nin sinerjistik etkisi Compusyn programı ile belirlendi. Apoptotik ve hücre döngüsü analizleri akım sitometrisi ile değerlendirildi. Protein miktarlarındaki değişikliklerin belirlenmesinde Western blot yöntemi kullanıldı. Elde edilen bulgular doğrultusunda, AUC ve TMZ'nin U87 hücreleri üzerine sitotoksik etkilerinin 48 saatte maksimum olduğu görüldü. Ayrıca, AUC'nin apoptozu indüklediği ve hücre döngüsünü sub-G1 fazında bloke ederek tümör büyümesini ve ilerlemesini baskıladığı görüldü. Bu sonuçlar, pro-apoptotik proteinlerin (yani p53 ve BAX) seviyelerindeki artış ve anti-apoptotik protein Bcl-2 seviyesindeki azalma gibi apoptoza ilişkin protein ekspresyonlarının değerlendirilmesi ile desteklenmektedir. Ayrıca, TMZ ve AUC'nin, GPX4 ve Ferritin proteinlerinin expresiyonlarını hafif düzeyde çoğaltarak ferroptozu da desteklediği görülmüştür. Tüm bu bulgular AUC'nin GBM tedavisinde alternatif ve güvenli bir terapötik ajan olarak kullanılabileceği yönünde değerlendirilebileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Glioma is the most common primary brain tumor and is considered one of the most fatal diseases worldwide. Glioblastoma multiforme (GBM) represents 16% of all primary malignant tumors of the central nervous system. Temozolomide (TMZ) is the standard chemotherapy agent against GBM; however, most patients do not respond well to this treatment, exhibiting various side effects and drug resistance. Therefore, developing novel and more effective agents against glioblastoma is of great importance. Aucubin (AUC), an iridoid glycoside compound, exerts an anti-tumor effect on breast cancer, hepatocellular carcinoma, and lung cancer through different mechanisms. However, its effect on glioblastoma largely remains unclear. This research aimed to reveal AUC's anti-tumor effect by investigating its independent and synergistic activity on the U87 glioblastoma cell line. In this regard, cytotoxicity analysis was performed using the MTT assay. Flow cytometry assessed apoptotic, and cell cycle analyses and the Western blot method determined the alterations in protein amounts. The results illustrate that AUC and TMZ have the maximum effect against cancer cell proliferation at 48 hours. AUC also suppresses the growth of tumors by inducing apoptosis and blocking cell cycle progression in the sub-G1 phase. These results were supported by evaluating apoptosis-related protein expression, such as increased levels of pro-apoptotic proteins (p53 and BAX) and decreased levels of anti-apoptotic protein Bcl-2. Additionally, TMZ and AUC can slightly elevate ferroptosis by upregulating GPX4 and Ferritin proteins. Herein, our findings provide evidence for developing AUC as an alternative and safe therapeutic for GBM treatment.