Verbascum georgicum Benth.'in sekonder metabolitlerinin ve yara iyi edici etkinliğinin araştırılması
Verbascum georgicum Benth.'s secondary metabolites and wound healing activity investigation
- Tez No: 960677
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ŞÖHRETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada halk arasında yara iyi edici olarak kullanılan V. georgicum'un (Scrophulariaceae) sekonder metabolitleri ve yara iyi edici etkisi araştırılmıştır. Bitkinin topraküstü kısımları metanol ile ekstre edilmiştir. Metanol ekstresi suda çözülerek sırasıyla n-hekzan ve n-butanol ile partisyona tabi tutulmuştur. n-butanol alt ekstresi üzerinde çeşitli kromatografik yöntemler (poliamit kolon kromatografisi, açık kolon kromatografisi, vakumlu sıvı kromatografisi, orta basınçlı sıvı kromatografisi) kullanılarak okubin (VG-1), katalpol (VG-2), katalpol 6-O-a-ramnopiranozit (VG-3), ajugol (VG-4) olmak üzere 4 iridoit, luteolin (VG-5), luteolin 7-O-β-glukopiranozit (VG-6) olmak üzere 2 flavonoit, verbaskozit (VG-7) olmak üzere 1 feniletanoit ve 1 yeni siklopenten glikoziti izoökommiol-1-O-β-glukopiranozit (VG-8) elde edilmiştir. İzolasyon çalışmaları sonucunda elde edilen bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemler aracılığıyla (1HNMR, 13C NMR, 2D NMR ve HR-MS) tayin edilmiştir. Yara iyi edici aktivitelerini ortaya koymak amacıyla ekstre, alt ekstre ve elde edilen saf bileşiklerin kolajenaz, hiyalüronidaz ve elastaz enzimlerini inhibisyonları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the secondary metabolites and wound healing activity of Verbascum georgicum (Scrophulariaceae), which is traditionally used for its wound healing properties, were investigated. The aerial parts of the plant were extracted with methanol. The methanol extract was dissolved in water and partitioned with n-hexane and n-butanol, successively. Eight compounds were isolated by using chromatographic techniques (polyamide column chromatography, open column chromatography, vacuum liquid chromatography, and medium pressure liquid chromatography): 4 iridoids aucubin (VG-1), catalpol (VG-2), catalpol 6-O-α-rhamnopyranoside (VG-3), ajugol (VG-4); 2 flavonoids luteolin (VG-5), luteolin 7-O-β-glucopyranoside (VG-6); 1 phenylethanoid verbascoside (VG-7); and 1 new cyclopentane glycoside isoeucommiol-1-O-β-glucopyranoside (VG-8) from the n-butanol sub-extract. The structures of the isolated compounds were elucidated by using spectroscopic methods (¹H NMR, ¹³C NMR, 2D NMR and HR-MS). In order to evaluate their wound healing activities, the extract, sub-extracts, and pure compounds were tested for their inhibitory effects on the enzymes collagenase, hyaluronidase, and elastase.