Hızlı prototipleme teknikleri ile kompleks yapıdaki parçaların üretilebilirliklerinin araştırılması
The investigation of manufacturability of parts having complex structure by rapid prototyping technologies
  1. Tez No: 180118
  2. Yazar: BURHAN ÖZUĞUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ivHIZLI PROTOTİPLEME TEKNİKLERİ ile KOMPLEKS YAPIDAKİPARÇALARIN ÜRETİLEBİLİRLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Burhan ÖZUĞURGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜMayıs 2006ÖZETBu çalışma; günümüz dünyasında mevcut ve aktif olarak kullanılan alışılmışimalat tekniklerinin dışında kalan ve günümüzde prototip üretiminde tercihedilen Hızlı Prototip Üretimi tekniklerinin kıyaslanması ile prototipi üretilecekparça için uygun yöntemin tespit edilmesini, sonrasında tespit edilen yöntem ileüretilmiş prototipin model dönüşüm teknolojileri ile endüstride direkt üretimdekullanılabilecek bir model statüsüne sahip olmasını kapsamaktadır. Çalışmanınbu kapsam dahilinde olabilmesi için öncelikle, Hızlı Prototip Üretimicihazlarında inşası gerçekleştirilecek olan parça titizlikle araştırılıp, üzerindeçalışmanın amacına ulaşmasını tam olarak karşılayan unsurlar içeren bir modelseçilmiştir. Model seçiminden sonraki aşama olarak, çalışma kapsamındaseçilen modelin, endüstride yaygın olarak tercih edilen ve teknolojik yeterlikbakımından üstün nitelikler taşıyan dört farklı Hızlı Prototip Üretimi cihazındainşa işlemi gerçekleştirilmiştir. Tüm modellerin inşa süreci bitiminde elde edilenbulgular analiz edilerek sonuçlar bu çalışma kapsamına dahil edilmiştir.Yapılan bu çalışmaya ek olarak, üretilen bir prototipin farklı materyalleredönüşümünü sağlayan model dönüşüm teknolojileri üzerinde de durulmuş vebu teknolojilerin seçimi konusu bu çalışma bünyesinde hedeflenen amaçkapsamına dahil edilmiştir. Sonuç olarak çalışma kapsamı bakımındanincelendiğinde, ülkemiz ve uluslararası endüstrilerinin büyük sıkıntılarıarasında yer alan kompleks unsurlara sahip parçaların üretilebilirliğinin hangisistemler dahilinde gerçekleştirilebileceği incelenmiş ve bu çalışma dahilindeimalat endüstrisine sunulmuştur.Bilim Kodu : 708.1.140Anahtar Kelimeler : Hızlı Prototip Üretimi, Üretilebilirlik, Hassas Döküm,Silikon KalıplamaSayfa Adedi : 104Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İhsan KORKUT
Özet (Çeviri)
vTHE INVESTIGATION OF MANUFACTURABILITY OF PARTS HAVINGCOMPLEX STRUCTURE BY RAPID PROTOTYPING TECHNOLOGIES(M.Sc. Thesis)Burhan ÖZUĞURGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYMay 2006ABSTRACTIn this study, compare evaluation to existing and active employed out oftraditional manufacturing techniques and Rapid Prototyping techniques chosenfor prototype manufacture on contemporary world and on the other hand, thisstudy included to determine eligible method for produce will manufactureprototype and than prototype manufactured with determined method have tostatus of direct using on industry with model conversion technologies. Thisstudy can be the scope an article, firstly, research to produce built up to RapidPrototyping machine so chosen a model to answer expectations for aim of study.After the model chosen stage, built up to chosen model on the four differenttypes Rapid Prototyping machines which have excellent characters andgenerally prefer on industry. End of the all models? build up process, analyze toobtained invention and results included this study. Add to executed study, dwellupon model conversion technologies which providing conversion to differentmaterial for manufactured prototype and than case of these technologiesselection include to scope to target aim of study. As a result analyze to study inthe scope manufacturability of produces have complex and micro dimensionalfactors can executed on which systems are analyzed and included this study toperform manufacturing industry.Science Code : 708.1.140Key Words : Rapid Prototype Manufacture, Manufacturability,Quick casting, Silicon MoldingPage Number : 104Advisor : Yrd. Doç. Dr. İhsan KORKUT