Sürdürülebilir çevre için yeşil inovasyonun önemi:Antalya tarım sektörü üzerine bir araştırma
The importance of green innovation for sustainableenvironment: A research on Antalya agricultural sector
  1. Tez No: 950363
  2. Yazar: ZELİHA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ OĞUZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı sanayi devriminde nüfusun hızla artması ve kaynakların hızla tüketilmesi ile gündeme getirilmiştir. Geleceğe yönelik endişeler bu kavramın önemini ortaya çıkarmıştır. Uluslararası yapılan kongreler ve anlaşmalarda sürdürülebilir çevrenin sağlanması üzerine vurgu yapılmıştır. İnovasyonun çevreci yüzü olan yeşil inovasyon, doğal kaynakları verimli kullanarak çevreye zarar vermeden gerçekleştiren faaliyetlerde bulunmaktadır. Sürdürülebilir çevre ile yeşil inovasyon kavramı aynı amaçlar doğrultusunda işleyen ve ilişki içerisinde bulunan kavramlardır. Çalışmanın amacı sürdürülebilir bir çevre için yeşil inovasyonun önemini açıklamaktır. Çalışma, Türkiye'nin önemli tarım şehirlerinden biri olan Antalya ili üzerinde, anket yöntemi ile yapılmıştır. Antalya ilinde tarımsal faaliyetlerde bulunan işletme ve üreticilerden 92 katılımcı ile çalışılmıştır. Anket verileri korelasyon analizi ile test edilmiştir. Çalışmada Antalya ilinde sürdürülebilir çevre kavramının bilindiği fakat yeşil inovasyon kavramına ait bilginin az bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability was brought to the agenda with the rapid increase in population and rapid consumption of resources in the industrial revolution. Concerns for the future have revealed the importance of this concept. International congresses and agreements have emphasised the provision of a sustainable environment. Green innovation, which is the environmentalist face of innovation, carries out activities without harming the environment by using natural resources efficiently. Sustainable environment and green innovation are concepts that function in line with the same objectives and are in a relationship. The aim of the study is to explain the importance of green innovation for a sustainable environment. The study was conducted on Antalya province, which is one of the important agricultural cities of Turkey, by survey method. The study was conducted with 92 participants from enterprises and producers engaged in agricultural activities in Antalya province. Survey data were tested with correlation analysis. In the study, it was concluded that the concept of sustainable environment is known in Antalya province, but there is little knowledge of the concept of green innovation.