Hasta güvenliği kültürü algı düzeyinin belirlenmesi: Bir şehir hastanesi örneği
Assessment of patient safety culture perception: A case study of a city hospital
- Tez No: 950369
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, bir şehir hastanesinde hasta güvenliği kültürü algı düzeyini ölçmek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu araştırmada, hasta güvenliği kültürünün yedi temel alt boyutu olan; örgütsel öğrenme, gelişim ve iletişim, yönetim desteği ve liderlik, hasta güvenliği olaylarını raporlama, personel sayısı ve çalışma saatleri, hataya yanıt, takım çalışması ve çalışma ortamı alt boyutlarının her biri hem de bir bütün olarak hem de ayrı olarak değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı ve kesitsel olarak tasarlanan bu çalışma şehir hastanesinde görev yapan ve gönüllülük esasına göre ulaşılan 1017 çalışan ile yürütülmüştür. Veriler ''Hastaneler İçin Hasta Güvenliği Ölçeği'' ve araştırmacı tarafından hazırlanmış olan ''Demografik Veri Formu'' ile Google Forms aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 22.0 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, gruplar arası farklılıkları belirlemek amacıyla t-testi, Anova ve Ki-kare testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to measure the perception level of patient safety culture in a city hospital. In this research, the seven core sub-dimensions of patient safety culture organizational learning, development and communication; management support and leadership; reporting of patient safety incidents; staffing levels and working hours; response to errors; teamwork; and working environment were evaluated both collectively and individually. Designed as a descriptive and cross-sectional study, the research was carried out with 1,017 hospital employees who participated voluntarily. Data were collected through the“Hospital Survey on Patient Safety Culture”and a“Demographic Data Form”developed by the researcher, administered via Google Forms. IBM SPSS Statistics 22.0 software was used for data analysis. In addition to descriptive statistics, t-tests, ANOVA, and Chi-square tests were applied to determine differences between groups.