Kültür ve sanatın dönüşümsel güncelliği ve konumsal kitleselliği olarak interestetik
Interaesthetics as the transformational contemporaneity and positional massification of culture and art
- Tez No: 950394
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN EKER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kültür ve Sanatın Dönüşümsel Güncelliği Ve Konumsal Kitleselliği Olarak İnterestetik isimli bu tez çalışması, kültür kavramının soluna eklemlenen ve hem kültür hem de sanat için yeni ekolojik içerikleri ifade eden unsurların etkisini incelemekte; ve bu unsurların etkisiyle ''güzel'' kavramı üzerinden tekil bir yapılanmayla ilişkilendirilen estetikte meydana gelen dönüşümlere odaklanmıştır. Bu kapsamda küreselleşme süreciyle birlikte yeni kültürel ekolojiler kavramı, teknolojinin, küresel etkileşimlerin ve tüketim motivasyonlarının kültürel üretim süreçlerine etkisini açıklamada önemli bir kavramsal çerçeve sunmaktadır. Yeni kültürel ekolojilerin bu etkisi, sanatı da konumsal ve işlevsel açıdan dönüştürerek yeni sanat ekolojilerinin oluşmasına, dolayısıyla estetiğin epistemolojik ve metodolojik boyutlarının da yeniden tartışılmasına zemin hazırlamıştır. Bu bağlamda kültürel ve sanatsal pratiklerde yaşanan dönüşümler, estetik kavramını yalnızca“güzellik”ekseninde sınırlı bir disiplin olmaktan çıkararak, çoklu ve değişken“yeni estetik”yapılanmaların ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Günümüzde estetik, hem kültürel yeni ekolojiler hem de sanatsal pratikler bağlamında tekil yapıdan çoklu bir yapıya evrilmiştir. Bu çoklu yapı, kapsam, kapsayan ve kapsanan başlıkları altında sınıflandırılabilen farklı estetik türlerden oluşmaktadır. Aynı zamanda birbirleriyle etkileşim hâlinde olan estetik türlerin, estetiklerarasılık perspektifinde yeni bir“estetik ekoloji”meydana getirmesi söz konusu olmakla birlikte bu çoklu estetik yapılanmanın, estetiğin genel yapısında hem konumsal hem de kitlesel düzlemde önemli bir problem alanı yaratmaktadır. Sonuç olarak estetikler arası etkileşim temellendirmesine bir karşılık olması adına İnterestetik (estetiklerarasılık) kavramı, çok katmanlı ilişkileri anlamaya yönelik teorik bir yaklaşım sunarken aynı zamanda bütüncül bir düşünsel zeminde değerlendirilmek amacındadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled Interaesthetics as the Transformational Contemporaneity and Positional Massification of Culture and Art, examines the influence of elements that have become attached to the periphery of the concept of culture and articulate new ecological contents for both culture and art. It focuses on the transformations that have occurred within aesthetics—traditionally associated with a singular structure centered on the concept of the“beautiful”—under the impact of these elements.In this context, the notion of new cultural ecologies—emerging alongside globalization—offers a significant conceptual framework for explaining the impact of technology, global interactions, and consumption motivations on cultural production processes. The influence of these new cultural ecologies has also transformed art in both locational and functional terms, leading to the formation of new artistic ecologies and opening the epistemological and methodological dimensions of aesthetics to renewed discussion. Within this framework, the transformations observed in cultural and artistic practices have pushed the concept of aesthetics beyond the confines of“beauty,”giving rise to multiple and dynamic“new aesthetic”structures.Today, aesthetics has evolved from a singular framework into a pluralistic structure shaped by both cultural ecologies and artistic practices. This plural structure consists of diverse aesthetic types that can be classified under inclusive and relational categories. As these aesthetic types interact with one another, they contribute to the formation of a new“aesthetic ecology”within an inter-aesthetic perspective. However, this multiplicity also generates significant problem areas for the overall structure of aesthetics, both in terms of spatial positioning and mass reception. Accordingly, the concept of“interaesthetics”is proposed as a theoretical approach to understanding these multi-layered interactions and aims to be assessed within a holistic intellectual framework.