Futbol taraftarlarının spor etkinliklerine yönelimleri ile fanatiklik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Samsunspor taraftarları örneği
Examining the relationship between football fans' attention to sports eevents and their fanatism levels: The case of Samsunspor fans
- Tez No: 950401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı Samsunspor taraftarlarının spor etkinliklerine yönelimleri ile fanatiklik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve var ise hangi koşullara göre (yaş, cinsiyet, medeni durum, sosyo-ekonomik durum ve eğitim düzeyi) değişkenlik gösterdiğinin belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini ise, Samsunspor taraftar gruplarından basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilecek gönüllü taraftarlar oluşturacaktır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları 3 farklı bölümden oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen ve 6 sorudan oluşan kişisel bilgi formu, Taşmektepligil ve ark (2015) tarafından geliştirilen Futbol Taraftarları Fanatiklik Ölçeği ve Pons vd. (2013) tarafından geliştirilen Spor Etkinliklerine Yönelim Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada; katılımcıların mesleki durumuna, eğitim durumuna, cinsiyetlerine, yaşlarına, spor etkinliklerine katılım sıklıklarına ve medeni durumlarına göre fanatiklik düzeylerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Spor etkinliklerine yönelim düzeylerinde ise eğitim durumu ve spor etkinliklerine katılım sıklıkları değişkenleri çerçevesinde spor etkinliklerini yönelim toplam ve alt puanlarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Diğer parametrelerde ise anlamlı farklılıklar ortaya çıkmamıştır. Çalışmanın spor yöneticilerinin kendilerini direkt veya dolaylı yoldan ilgilendiren her noktada fayda sağlaması açısından kaynak olması amaçlanmıştır. İzleyici alışkanlıklarının veriler ışığında anlamlandırılması birçok boyutuyla atılacak adımların özelleşmesi noktasında önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between Samsunspor fans' orientation to sports events and their fanaticism levels and, if any, to determine the conditions (age, gender, marital status, socio-economic status and education level) according to which it varies. The sample of the research will consist of volunteer fans selected from Samsunspor fan groups by simple random sampling method. The data collection tools used in the research consist of 3 different sections. As data collection tools, a personal information form consisting of 6 questions developed by the researcher, the Football Fan Fanaticism Scale developed by Taşmektepligil et al. (2015) and the Sports Event Orientation Scale developed by Pons et al. (2013) were used as data colection tool. The study identified significant differences in fanaticism levels based on participants' occupational status, educational background, gender, age, frequency of participation in sports activities, and marital status. Regarding the level of sports activity orientation, significant differences were found in the total and sub-scores of sports activity orientation based on educational background and frequency of participation. No significant differences were found in other parameters. The study is intended to be a resource for sports managers to benefit from in all areas that directly or indirectly concern them. Understanding audience habits in light of the data is crucial for tailoring future steps in many aspects.