Amatör ve profesyonel müzik eğitiminde çalgı seçimi ve eğitim süreçlerini etkileyen faktörler
Factors influencing instrument selection and educational processes in amateur and professional music training
  1. Tez No: 950415
  2. Yazar: ZÜLAL KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmada, amatör ve profesyonel müzik eğitiminde çalgı seçimi ve eğitim süreçlerini etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden betimsel-ilişkisel tarama modelinde planlanan bu çalışmada çalışma grubunu amatör ve profesyonel çalgı eğitimi alan gönüllü kişiler oluşturmuştur. Çalışma kişilere bireysel olarak ulaşılması yoluyla 50 amatör ve 50 profesyonel kişinin katılımı değerlendirilmeye alınarak yapılmıştır. Çalışmada veri toplama süreci Google Forms aracılığıyla elde edilerek gerçekleştirilmiştir. Veriler“Statistical Package for the Social Sciences Version 27 (SPSS-27) programıyla analiz edilmiştir. Bu analizler ışığında amatör müzik eğitiminde çalgı seçiminde en etkili faktör %56 oranında aile etkisi olmuştur. Amatörlerin çalgı eğitimleri sürecinde ise en etkili faktör %76 oranında öğretmen etkisi olmuştur. Öte yandan profesyonel müzik eğitimine bakıldığında çalgı seçiminde en etkili faktör %64 oranında öğretmen etkisi olmuştur. Yine profesyonellerde çalgı eğitim sürecinde en etkili faktör %84 oranında ”çalgım ile ilgili gelecekte bir iş yapabilecek olmak motivasyonumu arttırır" olmuştur. Ayrıca çalgı seçimi süreci istatiksel olarak değerlendirildiğinde en anlamlı ilişkinin iş imkanları etkisi olduğu görülmüş olup profesyonellerin etkiyi kabul ettiği (%38 katılıyorum, %14 kesinlikle katılıyorum), amatörlerin ise bu etkiyi reddettiği görülmüştür (katılmıyorum %28, kesinlikle katılmıyorum %46). Öte yandan öğretmen etkisinin her iki grupta da çalgı seçiminde oldukça etkili olduğu %40 olarak görülmüştür. Çalgı seçimi gibi çalgı eğitim süreçleri incelendiğinde ise istatiksel olarak en anlamlı ilişkinin mesleki etkilerde olduğu görülmüş olup amatörler ileride yalnızca müzisyenlik yapmak istemediklerini destekler şekilde karşımıza çıkarken (%40), profesyoneller çalgı ile ilgili gelecekte bir iş yapabilmenin motivasyonlarını arttırdığını ifade etmişlerdir (%58). Diğer yandan çalgı eğitim sürecindeki çalgı becerilerinin etkisi (amatör %42, profesyonel %52), aile etkisi (amatör %40, profesyonel %40) ve öğretmen etkisinin (amatör %54, profesyonel %54) incelendiğinde gruplar arasında benzer şekilde yüksek düzeylerde etkili oldukları görülmüştür. Araştırma sonuçları doğrultusunda; çalgı seçimi ve eğitim süreçlerinde bireysel farklılıkların dikkate alınması ve bilinçlendirilmelerinin sağlanmasına ilişkin yönlendirmeler yapılması önerilmiştir. nra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the factors that influence instrument choice and educational processes in amateur and professional music education. Planned within the scope of quantitative research methods, the study employs a descriptive-relational survey model. The study group consists of voluntary individuals receiving amateur and professional instrument training. The research was conducted by reaching out to participants individually, and the evaluations were based on the participation of 50 amateur and 50 professional individuals. The data collection process was carried out through Google Forms, and the data were analyzed using the“Statistical Package for the Social Sciences Version 27 (SPSS-27)”. In light of these analyses, family influence was found to be the most significant factor in instrument selection among amateurs, at a rate of 56%. During the instrument training process, teacher influence was the most effective factor for amateurs, accounting for 76%. On the other hand, when we look through the context of professional music education, the most significant factor in instrument selection was also teacher influence, with a rate of 64%. Furthermore, among professionals, the most influential factor in the instrument training process was the statement“The possibility of pursuing a career related to my instrument increases my motivation,”with 84% agreement. Furthermore, when the instrument selection process was evaluated statistically, the most significant correlation was found to be the influence of job opportunities. It was observed that professionals accepted this influence (38% agreed, 14% strongly agreed), whereas amateurs largely rejected it (28% disagreed, 46% strongly disagreed). On the other hand, teacher influence was found to be highly effective in instrument selection for both groups, with a rate of 40%. When examining musical instrument selection and musical instrument education processes, the most statistically significant relationship was found to be in professional effects. Amateurs indicated that they did not want to pursue a career in music in the future (40%), while professionals stated that playing a musical instrument increased their motivation to pursue a career related to music in the future (58%). Moreover, when examining the influence of instrumental skills during the training process (42% for amateurs, 52% for professionals), family influence (40% for both amateurs and professionals), and teacher influence (54% for both amateurs and professionals), it was observed that these factors had similarly high levels of impact across both groups. Based on the research findings, it is recommended that guidance be provided to ensure that individual differences are taken into consideration and that awareness is promoted during the processes of instrument selection and music education. doldurulacaktır.