Liderlikte dönüşüm ve örgütsel dinamikler: Güven, tatmin ve vatandaşlık davranışları üzerine bir araştırma
Transformational leadership and organizational dynamics: A study on trust, satisfaction, and citizenship behaviors
- Tez No: 950416
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KARACAN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma, dönüşümcü liderliğin kamu sektöründeki çalışanlar üzerindeki etkilerini incelemekte olup, özellikle örgütsel güven, iş tatmini ve örgütsel vatandaşlık davranışları ile olan ilişkisini ele almaktadır. Araştırmanın temel amacı, dönüşümcü liderlik uygulamalarının kamu çalışanlarının iş tatmini ve örgütsel bağlılığı üzerindeki etkilerini ortaya koyarak kamu yönetiminde daha etkin liderlik stratejileri geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli benimsenmiş ve örneklem, kolay örnekleme yöntemi ile Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda çalışan personelden seçilmiştir. Katılımcı sayısı belirli istatistiksel güç analizleri doğrultusunda hesaplanmış ve farklı demografik değişkenleri içeren bir grup üzerinden veriler toplanmıştır. Araştırmada dönüşümcü liderlik, iş tatmini, örgütsel güvenin kurumu duyulan güven alt boyutu ve örgütsel vatandaşlık davranışlarını ölçmek amacıyla geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış ölçekler kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS. 26 programı kullanılmış; analiz sürecinde betimsel istatistikler, t-testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri gibi çeşitli istatistiksel teknikler uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, dönüşümcü liderlik, çalışanların örgütsel güven, iş tatmini ve örgütsel vatandaşlık davranışlarını olumlu yönde etkilemektedir. Kamu sektöründe dönüşümcü liderlerin çalışanlarına ilham vererek onların daha yüksek performans göstermelerini sağladığı, örgüt içi güveni artırdığı ve çalışanların kuruma olan bağlılığını güçlendirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, dönüşümcü liderlik uygulamalarının çalışanların motivasyonunu yükselttiği ve örgütsel verimliliği artırdığı belirlenmiştir. Bu bağlamda, kamu yönetiminde dönüşümcü liderlik anlayışının benimsenmesi, kurumların sürdürülebilir başarısı açısından kritik bir faktör olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of transformational leadership on employees in the public sector, specifically focusing on its relationship with organizational trust, job satisfaction, and organizational citizenship behaviors. The primary objective of the research is to reveal the impact of transformational leadership practices on public employees' job satisfaction and organizational commitment, thereby contributing to the development of more effective leadership strategies in public administration. The study adopts the relational survey model, a quantitative research method, and the sample was selected using a convenience sampling method from personnel working at the Ministry of Youth and Sports of Turkey. The number of participants was determined based on statistical power analyses, and data were collected from a group that included various demographic variables. To measure transformational leadership, job satisfaction, organizational trust (specifically the subdimension of trust in the institution), and organizational citizenship behaviors, validated and reliable scales were used. Data analysis was conducted using SPSS 26 software, employing various statistical techniques such as descriptive statistics, t-tests, ANOVA, correlation, and regression analyses. The study's findings indicate that transformational leadership positively influences employees' organizational trust, job satisfaction, and organizational citizenship behaviors. It was found that transformational leaders in the public sector inspire employees to achieve higher performance, enhance trust within the organization, and strengthen employees' commitment to their institutions. Furthermore, transformational leadership practices were shown to increase employee motivation and improve organizational efficiency. In this context, adopting a transformational leadership approach in public administration is considered a critical factor for ensuring the sustainable success of institutions.