BİLSEM tanılama sürecine aileleri tarafından hazırlanarak dahil edilen öğrencilerin veli ve öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of parent and teacher opinions on students involved in the BİLSEM assessment process after being prepared by their families
  1. Tez No: 950417
  2. Yazar: MİNE BİLGE BİLGİBİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÇİTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı, BİLSEM tanılama sürecini aileleri tarafından hazırlanarak tamamlayan öğrencilerin BİLSEM süreçlerine ilişkin veli ve öğretmen görüşlerini değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması deseninde yürütülmüştür. Araştırmada Kilis ve Gaziantep ili BİLSEM'lerindeki 27 veli ve 19 öğretmen ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler betimsel ve içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın verilerine göre velilerin büyük çoğunluğunun öğrencilerini BİLSEM hazırlık kitapları, online platformlar ya da özel ders gibi araçlarla BİLSEM tanılama sürecine hazırladıkları görülmüştür. Öğretmenlerin büyük bir kısmı üstün yetenekli olmadığı halde bu hazırlıklar aracılığıyla BİLSEM programına dahil olan öğrencilerin BİLSEM içeriğine uyum sağlamada sorun yaşama, süreç içerisinde motivasyon eksikliğine bağlı olarak devamsızlık yapma, ezberci yaklaşımın teşvik edilmesi, sınıftaki üstün yetenekli öğrencilerin içinde geri planda kalma gibi sorunlara yol açtığını ifade etmiştir. Bu bulgular doğrultusunda öğrencilerin, BİLSEM tanılama sürecine herhangi bir hazırlık yapmadan var olan potansiyeli ile dahil edilmesinin öğrenciler için uygun eğitim stratejileri geliştirmek ve potansiyellerine uygun eğitim programları ile desteklemek için oldukça önem arz ettiği tespit edilmiştir. Bu araştırmanın, üstün yetenekli öğrencilerin tanılanma süreci ve BİLSEM'e aday gösterilmesine yönelik çalışma yapmak isteyen araştırmacılar için ve gelecekteki çalışmalar için bir dayanak oluşturabileceği beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the opinions of parents and teachers regarding the BİLSEM (Science and Art Center) processes of students who completed the BİLSEM identification process by being prepared by their families. In line with this purpose, the study was conducted using a case study design, which is one of the qualitative research methods. Semi-structured interviews were conducted with 27 parents and 19 teachers from BİLSEMs in the provinces of Kilis and Gaziantep. The data obtained in the study were analyzed through descriptive and content analysis. According to the findings of the research, it was observed that the majority of the parents prepared their children for the BİLSEM exams using preparatory books, online platforms, or private tutoring. A significant number of teachers stated that students who were not genuinely gifted but were included in the BİLSEM program through such preparation experienced difficulties in adapting to the BİLSEM content, exhibited absenteeism due to lack of motivation during the process, and faced issues such as being encouraged toward rote learning and remaining in the background among truly gifted students in the classroom. Based on these findings, it was determined that including students in the BİLSEM identification process without any preparatory efforts and solely based on their existing potential is highly important in order to develop appropriate educational strategies and support them with programs suitable for their potential. It is expected that this study will provide a foundation for researchers who wish to conduct studies on the identification process of gifted students and their nomination for BİLSEM, as well as for future research.