Çocuklara yüksek akımlı nazal kanül oksijen tedavisi sırasında uygulanan parmak kukla aktivitesinin anksiyete ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of finger puppet activity applied to children during high-flow nasal cannula oxygen therapy on anxiety and effect on phsysiological parameters. randomized controlled study
  1. Tez No: 950429
  2. Yazar: TUĞÇE YAĞBASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KONUK ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırma çocuklara yüksek akımlı nazal kanül oksijen (YANKO) tedavisi sırasında uygulanan parmak kukla aktivitesinin anksiyete ve fizyolojik parametrelere etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Çocuk Klinikleri'nde Eylül 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, yapılan güç analizi sonucu çalışmaya katılmayı kabul eden ve örneklem seçim kriterlerine uyan toplam 70 çocuk (deney=35, kontrol grubu=35) oluşturmuştur. Çocukların gruplara göre dağılımı rastlantısal olarak yapılmıştır. Deney grubunda yer alan çocuklara işlem sırasında parmak kukla aktivitesi uygulanmış olup, kontrol grubundaki çocuklara sadece rutin YANKO tedavisi işlemi uygulanmıştır. Her iki grubun uygulama öncesi, sırasında ve sonrasında fiziksel paremetreleri (vücut sıcaklığı, kalp atım hızı, oksijen satürasyonu) ölçülmüş ve iki gruba da“Çocukların Duygusal Dışa Vurumunu Değerlendirme Ölçeği”(ÇDDVDÖ) uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında ebeveyn ve çocukların sosyodemografik özelliklerini belirlemek amacı ile ''Kişisel Bilgi Formu', işlem sırasında anksiyete düzeyini ölçmek için ÇDDVDÖ, fizyolojik bulgularını değerlendirmek için "Fizyolojik Parametreler Kayıt Formu'' kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted to determine the effects of a finger puppet intervention on anxiety levels and physiological parameters in children undergoing High-Flow Nasal Cannula (HFNC) oxygen therapy. The research took place between September 2023 and June 2024 in the pediatric clinics of Düzce University Health Practice and Research Center and Sakarya Training and Research Hospital. The study sample consisted of 70 children (intervention group = 35, control group = 35) who met the inclusion criteria and agreed to participate, as determined by a power analysis. Participants were randomly assigned to either the intervention or control group. During the procedure, children in the intervention group received a finger puppet activity, while those in the control group received only standard HFNC treatment. Physiological parameters (body temperature, heart rate, and oxygen saturation [SpO₂]) were measured before, during, and after the intervention in both groups. Additionally, the“Children's Emotional Manifestation Scale”(CEMS) was administered to assess anxiety levels. Data collection tools included a“Personal Information Form”to gather sociodemographic characteristics of the children and parents, the CEMS to evaluate anxiety during the procedure, and a“Physiological Parameters Recording Form”to document clinical data. The data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows version 22.0. The findings revealed a statistically significant difference in CEMS scores between the groups (p < 0.05), indicating that children in the control group experienced higher anxiety levels compared to those in the intervention group.