Akut koroner sendromlu hastalarda yapılan radyal anjiyografide kullanılan kateter çeşitlerinin klinik sonuçlar üzerine etkisi
- Tez No: 950438
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET HAMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, akut koroner sendromlu (AKS) hastalarda sağ transradyal anjiyografi sırasında kullanılan kateter çeşitlerinin klinik sonuçlar üzerine etkisini araştırmaktır. Tek guiding kateter tekniği ile standart kateter yöntemlerinin operasyonel verimlilik ve hasta güvenliği açısından farklılıklarını değerlendirmek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: AKS tanısı almış ve sağ transradyal koroner anjiyografi ve perkütan koroner girişim (PKG) uygulanmış toplam 63 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar kullanılan kateter tipine göre tek kateter grubu ve standart kateter grubu olarak iki gruba ayrıldı. Standart grupta sorumlu olmayan damara tanısal kateterle görüntüleme yapıldı, ardından sorumlu lezyona guiding kateterle angaje olunarak işleme devam edilirken, tekli kateter grubunda 3.5 judkins left (JL) guiding kateter (Boston Scientific mach 1TM) ile hem diagnostik hem de girişimsel işlemler yapılmıştır. Her iki grup işlem süresi, floroskopi süresi, radyasyon dozu ve kullanılan kontrast madde miktarı açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Demografik Veriler: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ) açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Floroskopi süresi tek kateter grubunda 11,1 dk (3,8- 18,8), standart kateter grubunda 12,9 dk (5,2-45,2) (p=0,003) olarak ölçüldü, radyasyon dozu tek kateter grubunda 76,1 Gy∙cm², standart kateter grubunda ise 125,4 Gy∙cm² (p=0,001) olarak saptandı. Toplam işlem süresi tek kateter grubunda 27,0 dk, standart kateter grubunda 36,0 dk (p=0,0001) iken kullanılan kontrast madde miktarında gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (104,1±25,5 ml vs. 112,1±19,2 ml; p=0,16). Sonuç: JL 3.5 guiding (Boston Scientific mach 1TM) kateter ile uygulanan tek kateter tekniğinin perkütan koroner girişimlerdeki etkinliği ve güvenilirliği değerlendirilmiştir. Bulgular tek kateter stratejisinin floroskopi süresi, radyasyon dozu ve toplam işlem süresini anlamlı düzeyde azalttığını göstermektedir. Kateter değişimlerinin ortadan kaldırılması, işlem verimliliğini artırırken vasküler komplikasyon riskini azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the impact of different catheter types used during right transradial coronary angiography on clinical outcomes in patients with acute coronary syndrome (ACS). The study seeks to evaluate the differences between the single guiding catheter technique and standard catheter approaches in terms of procedural efficiency and patient safety. Materials and Methods: A total of 63 patients diagnosed with acute coronary syndrome (ACS) who underwent right transradial coronary angiography and percutaneous coronary intervention (PCI) were included in the study. Based on the type of catheter used, patients were divided into two groups: the single-catheter group and the standard-catheter group. In the standard group, diagnostic imaging of the non-culprit artery was performed using a diagnostic catheter, followed by engagement of the culprit lesion with a guiding catheter to proceed with the intervention. In contrast, in the single-catheter group, both diagnostic and interventional procedures were performed using a 3.5 Judkins Left (JL) guiding catheter (Boston Scientific Mach 1™). The two groups were compared in terms of total procedure time, fluoroscopy time, radiation dose, and the amount of contrast medium used. Results: The fluoroscopy time was significantly shorter in the single-catheter group, with a median of 11.1 minutes (range: 3.8–18.8), compared to 12.9 minutes (range: 5.2–45.2) in the standard-catheter group (p = 0.003). Radiation dose was also significantly lower in the single-catheter group (76.1 Gy∙cm²) than in the standard-catheter group (125.4 Gy∙cm²; p = 0.001). The total procedure time was 27.0 minutes in the single-catheter group and 36.0 minutes in the standard-catheter group, showing a significant difference (p = 0.0001). However, no statistically significant difference was observed between the groups in terms of the amount of contrast agent used (104.1 ± 25.5 ml vs. 112.1 ± 19.2 ml; p = 0.16). Conclusion: The efficacy and safety of the single-catheter technique using a JL 3.5 guiding catheter (Boston Scientific Mach 1™) in percutaneous coronary interventions were evaluated. The findings demonstrated that the single-catheter strategy significantly reduced fluoroscopy time, radiation dose, and total procedure duration. Eliminating the need for catheter exchanges not only improved procedural efficiency but also contributed to a reduction in the risk of vascular complications.