Süt dişlerine uygulanan biyoaktif restoratif materyallerin mikrosızıntı açısından in-vitro olarak değerlendirilmesi
In-vitro microleakage evaluation of bioactive restorative materials applied to primary teeth
- Tez No: 950439
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA AKTÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma, süt dişlerine uygulanan biyoaktif restoratif materyallerin mikrosızıntı açısından in-vitro koşullarda karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacı ile gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, çekilmiş çürüksüz süt dişlerinin (n:52) bukkal yüzeylerinde hazırlanan Sınıf V kaviteler rastgele 4 gruba ayrıldı (n:13): Grup A: Zirconomer Improved (Shofu Inc, Japonya) (zirkonyum takviyeli cam iyonomer siman); Grup B: ActivaTM Kids BioActive- Restorative (Pulpdent Co, ABD) (biyoaktif kompozit); Grup C: Beautifil II (Shofu Inc, Japonya) (giomer); Grup D:VitremerTM (3M, ABD) (rezin modifiye cam iyonomer). Restoratif materyaller dişlere üretici firmaların önerileri doğrultusunda uygulandı ve distile suda bekletildi. Termal siklüs (1000 siklus/5°C-55°C/30 sn) uygulanan ve 24 saat metilen mavisi solüsyonunda bekletilen örneklerden bukkolingual yönde kesitler alındı. Boya penetrasyon derecesi stereomikroskop ile incelendi ve 0-3 skalasında puanlandı. Veriler IBM SPSS V23 kullanılarak Fisher-Freeman-Halton ve Bonferroni Düzeltmeli Z testleri ile analiz edildi. Bulgular: Gruplarda skor-0 oranları; Grup A (%23,1), Grup B (%0), Grup C (%38,5) ve Grup D (%84,6), olarak saptandı. Grup A-D (p0,05) bulunmadı. Sonuç: Süt dişlerine uygulanan biyoaktif restoratif materyallerin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesinde en az mikrosızıntının sırası ile VitremerTM, Beautifil II, Zirconomer Improved ve ActivaTM Kids BioActive materyalleri ile elde edildiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to analyse and compare the microleakage of bioactive restorative materials applied to primary teeth under in-vitro conditions. Materials and Method: Class V cavities prepared on buccal surfaces of noncarious extracted primary teeth (n:52) were randomly assigned to 4 groups (n:13): Group A: Zirconomer Improved (Shofu Inc,Japan) (zirconia reinforced glass ionomer cement); Group B: ActivaTM Kids BioActive-Restorative (Pulpdent Co,USA) (bioactive composite); Group C: Beautifil II (Shofu Inc,Japan)(giomer);Group D:VitremerTM (3M,USA) (resin-modified glass ionomer). Restorative materials were applied to teeth according to the manufacturers' instructions. The teeth stored in distilled water were thermocycled (1000 times/5°C-55°C/30 sec); and then the specimens were immersed in methylene blue solution for 24 hours and sectioned in the buccolingual direction. The degree of dye penetration was evaluated by stereomicroscope and scored on a scale of 0-3. The data were analyzed by Fisher-Freeman-Halton and Bonferroni-Corrected Z tests using IBM SPSS V23. Results: The %'s of specimens showing no dye penetration (score-0) were found as: Group A (23,1%), Group B (0%), Group C (38.5%), and Group D (84,6%). Significant differences in score-0 were determined between Groups A-D (p0.05). Conclusion: Comparative evaluation of study data have demonstrated that the least microleakage was observed in primary teeth restored by VitremerTM followed by Beautifil II, Zirconomer Improved and ActivaTM Kids BioActive.