Türk bankacılık sektöründe piyasa yapısı, etkinlik ve performans ilişkisi
Market structure, efficiency and performance relationship in Turkish banking industry
  1. Tez No: 662658
  2. Yazar: SERPİL YANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR HAN GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de bankacılık sektöründe 2002-2017 yılları arasında piyasanın rekabet yapısı ve bireysel banka etkinliklerinin banka performansı üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Çalışmada 2002-2017 yılları arasında faaliyet gösteren 23 mevduat bankasına ait panel veri kullanılarak ilk aşamada, veri zarflama analizi yöntemi ile teknik etkinlik ve ölçek etkinliği skorları hesaplanmıştır. İkinci aşamada ise, hesaplanan banka etkinlik skorları ve piyasa yapısı temel alınarak, aktif karlılık ve net faiz marjı olarak tanımlanan bankacılık performansı analiz edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, incelenen dönemde piyasa yapısı ve bankaların etkinlikleri ile performans arasındaki ilişki, Etkin Yapı Hipotezi ile Yapı-Davranış-Performans hipotezini desteklememektedir. Bununla birlikte analiz sonuçlarına göre, pazar payı ile net faiz marjı arasındaki ortaya çıkan pozitif ilişki nedeniyle Göreli Pazar Gücü hipotezini destekleyen bulguların mevcut olduğu tespit edilmiştir. Bunun dışında, Rahat Yaşam Hipotezi ile de uyumlu gözüken ve yoğunlaşmanın banka etkinlikleri üzerinde negatif etkisi olabileceğini düşündüren bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyses the effects of the competitive structure of Turkish banking sector and individual bank efficiencies on the performance of deposit banks operating during the years between 2002-2017. In the study as a first stage, the technical efficiency and scale efficiency scores of the banks are calculated with Data Envelopment Analysis utilizing a panel data set for 23 Commercial Deposit Banks. In the second stage, the effects of the bank efficiency scores and the market structure on banking performance, which are defined as return on assets and net interest margin, are analyzed. According to the results obtained from the analyses, the relationship between the market structure and bank's efficiency with the bank performance support neither the Efficient Structure Hypothesis nor the Structure-Conduct-Performance Hypothesis for the period of 2002-2017. However, it is indicated that there are some findings supporting the Relative Market Power Hypothesis due to the positive relationship between the market share of banks and net interest margin. In addition, the study reaches some findings that market concentration may have a negative impact on banking efficiency which is in line with the Quiet Life Hypothesis.