Türkiye'deki tur operatörlerinin uluslararası sürdürülebilir turizm yönetimine entegrasyon yeterlilikleri üzerine bir inceleme
An examination of the integration capacity of tour operators in Türkiye into international sustainable tourism management
  1. Tez No: 950449
  2. Yazar: NELİZ ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜLCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren tur operatörlerinin uluslararası sürdürülebilirlik standartlarına uyum düzeyini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, tur operatörlerinin Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) kriterlerine yönelik farkındalık, uygulama düzeyi ve yapısal kapasiteleri analiz edilmiştir. Veriler, SPSS 27.0 programı kullanılarak analiz edilmiş; öncelikle güvenilirlik analizi ile ölçeğin iç tutarlılığı değerlendirilmiş, ardından normallik testleri uygulanmıştır. Normallik varsayımının bazı değişkenlerde sağlanmaması üzerine parametrik olmayan testlere geçilmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, işletme yapısına göre farklılıkları ortaya koymak amacıyla çapraz tablolar ve Ki-kare/Fisher's Exact Test analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma, tur operatörlerinin doğrudan tüketiciyle etkileşimde bulunan önemli aktörler olarak, sürdürülebilir turizm uygulamalarını yaygınlaştırmadaki rollerine dikkat çekmektedir. Bulgular, işletme türü, çalışan pozisyonu, şube yapısı ve misafir sayısına göre GSTC kriterlerine uyumda anlamlı farklılıklar olduğunu göstermektedir. Çalışma sonuçları, Türkiye'de turizm sektörünün sürdürülebilirlik dönüşümüne olan hazır bulunuşluk düzeyini ortaya koymakta olup, tur operatörleri için ulusal sürdürülebilirlik standartlarının oluşturulması sürecinde sektörün mevcut durumuna ilişkin temel bir başvuru kaynağı olma potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the level of compliance of tour operators operating in Türkiye with international sustainability standards. Within the scope of the research, awareness, implementation level, and structural capacities of tour operators regarding the Global Sustainable Tourism Council (GSTC) criteria were analyzed. The data were analyzed using the SPSS 27.0 software; first, a reliability analysis was conducted to evaluate the internal consistency of the scale, followed by normality tests. As the assumption of normality was not met for some variables, non-parametric tests were applied. In addition to descriptive statistics, cross-tabulations and Chi-square/Fisher's Exact Test analyses were performed to identify differences based on business structure. The study highlights the role of tour operators as key actors in promoting sustainable tourism practices due to their direct interaction with consumers. The findings indicate significant differences in compliance with GSTC criteria based on business type, employee position, branch structure, and number of guests served. The results reveal the readiness level of Türkiye's tourism sector for sustainability transformation and have the potential to serve as a fundamental reference source for evaluating the current state of the sector in the process of developing national sustainability standards for tour operators.