Milletlerarası unsurlu hakem kararlarının Türk mahkemelerinde kamu düzenine aykırılığının yargısal denetimi
Judicial review of public policy violations in arbitral awards with international element by Turkish courts
- Tez No: 950450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ALPER ENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Türk hukukunda milletlerarası unsurlu hakem kararlarının yargısal denetiminde kamu düzenine aykırılık iki temel bağlamda gündeme gelmektedir. İlk olarak 4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanununda yabancılık unsuru taşıyan ve tahkim yeri Türkiye olarak belirlenen tahkim yargılamaları sonucu tesis edilen hakem kararlarının belirli sebeplerle iptal edilebileceği düzenlenmiştir. Hakem kararlarının kamu düzenine aykırı olması, iptal sebeplerinden biridir. İkinci olarak, yabancı hakem kararlarının tanınması ve tenfizi, 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun ile 10 Haziran 1958 tarihli New York Sözleşmesi hükümleri ile düzenlenmiştir. Bu düzenlemelerde yabancı hakem kararlarının kamu düzenine aykırı olması bir tanıma ve tenfiz engeli olarak öngörülmüştür. Kamu düzenine aykırılık, her iki yargısal denetimde dikkate alınması gereken bir sebep olmakla birlikte, kamu düzeni kavramının zamana, ülkeye ve olaya göre değişken niteliği mevzuatta açık bir tanımının bulunmaması, kavramın içeriği ve sınırlarının somut biçimde belirlenmesini güçleştirmektedir. Çalışmada, kamu düzeni kavramının kapsamı, milletlerarası unsurlu milli hakem kararlarının iptali, yabancı hakem kararlarının tanınması ve tenfizi davalarında kamu düzenine aykırılık sebebinin nasıl değerlendirildiği Türk Hukuku ve karşılaştırmalı hukuk çerçevesinde incelenmektedir. Milletlerarası Tahkim Kanunu kapsamında yürütülen tahkim yargılaması sonucunda verilen hakem kararlarının iptali ve yabancı hakem kararlarının tanınması ve tenfizi davalarında kamu düzeni denetimi bakımından benzerlikler ortaya konulmaktadır. Böylece, tahkim yolunu tercih eden taraflar açısından hukuki öngörülebilirlik sağlanması amaçlanmaktadır. Tezin ilk bölümünde, milletlerarası tahkim kavramı ve milletlerarası kamu düzeni konusu üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, milletlerarası unsurlu milli hakem kararlarının kamu düzenine aykırılığının iptal davası yolu ile denetlenmesi hakkında açıklamalar yapılmıştır. Son bölümde ise yabancı hakem kararlarının tanınması ve tenfizinde kamu düzeni denetimi konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkish law, the violation of public policy in the judicial review of arbitral awards with an international element arises in two main contexts. First, the International Arbitration Law No. 4686 stipulates that arbitral awards rendered in arbitration proceedings with a foreign element and seated in Türkiye may be set aside on certain grounds. Violation of public policy is one of these grounds for setting aside.Second, the recognition and enforcement of foreign arbitral awards is regulated by the provisions of the International Private and Procedural Law No. 5718 and the New York Convention dated 10 June 1958. In these provisions, the violation of public policy by foreign arbitral awards is provided as a ground for refusal of enforcement. Although violation of public policy is a ground to be considered in both types of judicial review, the fact that the concept of public policy is variable depending on time, jurisdiction, and circumstances, and that it lacks a clear definition in the legislation, makes it difficult to determine its content and scope in a concrete manner. This study examines the scope of the concept of public policy, and how the ground of public policy violation is assessed in actions for setting aside of domestic arbitral awards involving an international element and in proceedings for the recognition and enforcement of foreign arbitral awards, within the framework of Turkish law and comparative law. Similarities are demonstrated in terms of public policy review between the setting aside of arbitral awards rendered under the International Arbitration Law and the recognition and enforcement of foreign arbitral awards. Thus, the study aims to ensure legal predictability for parties opting for arbitration. The first chapter of the thesis focuses on the concept of international arbitration and the concept of international public policy. The second chapter provides an examination of the judicial review of domestic arbitral awards involving an international element on the ground of public policy through setting aside proceedings. The final chapter addresses the issue of public policy review in the recognition and enforcement of foreign arbitral awards.