Alevilikte türbe ziyaretinin anlamı İç Anadolu Bölgesi türbeleri ziyaret erkânları
The meaning of tomb visitation in Alevism rituals and practices at tombs in the Central Anatolian Region
  1. Tez No: 950451
  2. Yazar: TEVFİK CEM KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KİBAR TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Din, Sosyoloji, Anthropology, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alevi Bektaşi Kültürü Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alevi Bektaşi Kültürü Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, tarihsel derinliklere uzanan ve kültürel mirasımızın önemli unsurlarından biri olan türbeleri ele almaktadır. Türbeler, geçmişten günümüze kadar kesintisiz bir şekilde varlığını sürdüren, tarih ve kültürün kesişim noktasında yer alan yapılar olarak dikkat çekmektedir. Bu araştırma, türbelerin tanımından yola çıkarak, onların tarihsel, kültürel ve toplumsal boyutlarını sosyolojik bir çerçevede incelemekte; türbe ziyaretlerinde gerçekleştirilen ritüel ve erkânların anlam ve işlevlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Türbeler, genellikle önemli şahsiyetlerin mezarlarının bulunduğu, onların anıldığı ve ziyaret edildiği, çeşitli ibadetlerin ve ritüellerin yerine getirildiği kutsal mekânlar olarak kabul edilmektedir. Farklı kültürlerde, dinlerde ve coğrafyalarda türbeler farklı anlamlar ve işlevler üstlenmektedir. Bu çalışmada, türbelerin farklı toplumsal gruplar bağlamında kültürel ve tarihsel gelişimi, toplumsal etkileri ile birlikte ritüel ve erkân pratikleri kapsamında incelenerek kültürel miras içerisindeki konumlarının daha iyi anlaşılması hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında, türbelerin tarihsel süreç içinde geçirdiği dönüşümler, onları şekillendiren kültürel ve dini etkenler ile üstlendikleri toplumsal roller analiz edilerek, türbelerin insanlık tarihindeki önemine vurgu yapılacaktır. Özellikle İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Alevi-Bektâşi türbelerindeki ritüel ve erkân uygulamaları incelenerek, bu mekânların anlam dünyası üzerine kapsamlı bir değerlendirme sunulması amaçlanmaktadır. Ayrıca, bireylerin ve toplulukların inanç dünyasında belirli eksiklikleri gidermek veya manevi bir boşluğu doldurmak amacıyla gerçekleştirdikleri ritüellerin çeşitliliği üzerine sistematik bir analiz yapılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study delves into tombs (türbeler), a cornerstone of our cultural heritage with profound historical significance. These structures have continuously existed from antiquity to the present, serving as vital intersections of history and culture. Our research aims to define tombs and then sociologically examine their historical, cultural, and societal dimensions. A key objective is to analyze the meaning and function of the rituals and customs performed during visits to these sites. Tombs are generally revered as sacred spaces. They typically house the graves of notable figures, serving as places for remembrance, visitation, and the performance of various forms of worship and ritual. Across diverse cultures, religions, and geographies, tombs embody distinct meanings and purposes. This study seeks to gain a deeper understanding of the role tombs play within our cultural heritage by exploring their cultural and historical evolution, their societal impacts, and the ritualistic practices associated with them across different social groups. The research will scrutinize the historical transformations undergone by tombs, the cultural and religious forces that shaped them, and the societal roles they've assumed, all to underscore their enduring importance in human history. A particular focus will be on the Alevi-Bektashi tombs in Central Anatolia, exploring their unique ritual practices to provide a comprehensive understanding of their symbolic world. Additionally, a systematic analysis will examine the diverse rituals individuals and communities perform to address perceived spiritual deficiencies or fulfill inner longing.