Dış yükler altında elastik zemine oturan plakların sonlu elemanlar yöntemi ile çözümü ve programlanması
Solution and programming with finite elements method of the plates which stand on elastic soil with the effect of external loads
  1. Tez No: 95045
  2. Yazar: GÖKHAN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Her türlü yapının tasarım ve çözümünde kullanılabilen sonlu elemanlar yönteminin uygulaması, günümüzde bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler sayesinde önemini daha da artırmış, çözümü imkansız gibi görünen problemlerin çözümleri de saniyeler mertebesinde mümkün hale gelebilmiştir. Bu çalışmada, sonlu elemanlar metodu kullanılarak plaklarda oluşan deplasman değerlerini ve Mx, My, Mxy kesit değerlerini hesaplayan bilgisayar programı geliştirilmiştir. Böylece, plak üzerine yüklenen çizgisel, yüzeysel ve tekil yüklere ait çözümlerin yapılabilmesi veya elastik zemine oturtulmuş bir plağa ait değerlerin bulunabilmesi mümkün olabilmektedir. Çözümlenmesi istenen plak basit, ankastre sınır şartlarında ve simetrik konumda olarak da düşünülebilir. Bu amaçla öncelikle sonlu elemanlar metodu, genel formasyonu çerçevesinde incelenmiştir. Takip eden bölümde, ince plak kabulleri kullanılarak sistem denklemleri oluşturulmuştur. Bu denklemlerin de yardımı ile, plak sistemlerinin sonlu elemanlar metodu ile çözümünü sağlayan denklemler çıkarılmıştır. Oluşturulan denklemlerin çözümü için bir bilgisayar programı yazılmış olup, akış diyagramı ile bu programın çalışması anlatılmış, uygulama ve kullanılışı açıklanmıştır. Son bölümde ise öncelikle programa, literatürdeki çözümlenmiş plak verileri girilerek, programın doğru çalıştığının kanıtlanması amaçlanmıştır. Daha sonra bir taraftan“simetri”özelliği kullanılarak, diğer taraftan da sistem bir bütün olarak ele alındığında ayrı ayrı yapılan plak sistemi çözümlerindeki sonuçların farklılıkları gözlemlenmiştir. Ayrıca ayni sistemin daha fazla elemana bölünmesi durumunda elde edilen deplasman değerleri arasındaki fark ile, bu fazla bölünmenin artırdığı işlem yoğunluğu süreci arasında da ters bir bağlantının var olduğu gözlenmiştir. vnı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The application of the finite element method, which is applicable to the design and solving of every construction problem, has gained importance with the todays developing computer technologic And so all the problems seem to be impossible to solves have become soluable in a few seconds. A computer program, using the finite element method has been developed with this study, which calculates the Mx, My, Mxy cut effect values and displacement values that take place on plates. So it becomes possible to solve the problem, that belongs to linear, surface and single load, placed on the plate and the plate variables set on an elastic base. The plate which is subject to solution can be simple or in ancastre border conditions and can be taken as symetric system. So the general concept of finite element method has taken into consideration first. Than the system equation has been set up by using the thin plate assumptions. Also with this equations, which provide the solution to the plate systems with the help of finite element method. A software program solving these equations has been developed. And the work of this software has been described by the way of a flow chart. And the usage also explained in the related chapter. The goal of the last chapter is to test the program work by using the solved plate datas, from a related sample topic. Than the individual resuets obtained from the symetric systems and whole system have been compared and some deviation has been observed. And a reverse relation has been seen when a comparison is made in between the displacement value and the increasing process time duration when a system is devided into more single elements. IX