Hāsim Dḭvānçesi'indeki şiirlerin lehçediz'egöre dizin ve işlevsel sözlüğü
Index and functional dictionary of the poems in Hāsim Dḭvānçesi̇ according to dictionary
  1. Tez No: 950463
  2. Yazar: BETÜL TIRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCAY ZAVOTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 566
Özet
Hâsim Dîvânı'nı esas alan yüksek lisans tezimiz Dîvân'da yer alan bütün 159 gazelin LEHÇEDİZ'e göre bağlamlı dizin ve işlevsel sözlüğünden oluşmaktadır. LEHÇEDİZ, TEBDİZ'in devamı mahiyetinde olup farkı Türk lehçelerinde yazılmış eserlerin de projeye dahil edilmesi maksadıyla başlatılmış bir projedir. aktarımı yer almaktadır. Bu proje ile farklı lehçelerde yazılmış pek çok eser ve bu eserlerde geçen kelime ve kalıp ifadelerin bilim alemine kazandırılması amaçlanmıştır. Aynı zamanda geçmişte farklı Türk coğrafyalarında yaşayan Türk topluluklarının duyuş, düşünüş, inanış ve yaşayışları hakkında kapsamlı bilgiye ulaşılması ve bu bilgilerin araştırmacıların ve ilgililerin istifadesine sunulması amaçlanmıştır. Tezimizde, Dîvân'da geçen kelime ve kalıp ifadelerin bağlamsal anlamları anlaşılmaya ve sunulmaya çalışılmış, metinle ilgili olmayan mana ve ezber bilgilere yer verilmemiştir. Bu yönüyle tezimiz bilimsel bir hüviyete sahiptir.
Özet (Çeviri)
Our master's thesis based on Hâsim's Divan consists of a contextual index and functional dictionary of all 159 ghazals in the Divan according to LEHÇEDİZ. LEHÇEDİZ is a project initiated as a continuation of TEBDİZ and with the aim of including works written in different Turkish dialects in the project. transfer is included. With this project, it is aimed to introduce many works written in different dialects and the words and phrases in these works to the scientific world. At the same time, it is aimed to reach comprehensive information about the feelings, thoughts, beliefs and lives of Turkish communities living in different Turkish geographies in the past and to present this information to the benefit of researchers and interested parties. In our thesis, the contextual meanings of the words and phrases in the Divan were tried to be understood and presented, and meanings and memorized information not related to the text were not included. In this respect, our thesis has a scientific identity