Farklı tür ve oynatma hızında sunulan dijital içeriklerin Türkçe öğretmeni adaylarının izlediklerini anlama becerisine etkisi
The digital contents presented in different types and playback speeds on effect of comprehensi̇on skill of what Turkish teacher candidates watch
  1. Tez No: 950467
  2. Yazar: MEHMET ÇAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AK BAŞOĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı; bilgilendirici, tartışmacı ve öyküleyici söylem türündeki dijital içeriklerin 1x, 1.5x ve 2x oynatma hızlarında Türkçe öğretmeni adaylarına sunulmasında, anlamanın söylem türü ve hıza bağlı olarak nasıl gerçekleştiğini ve farklılaşma yaşanıp yaşanmadığını analiz etmektir. Karma yöntem araştırmalarından açımlayıcı sıralı desenin kullanıldığı çalışmada; bilgilendirici, tartışmacı ve öyküleyici söylem olmak üzere üç söylem türü, her söylem türü için bir dijital içerik ve her dijital içerik için üç farklı oynatma hızı seçilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını, 45 Türkçe öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Video kaydı, yapılandırılmamış gözlem, türlere özgü anlama soruları, yapılandırılmış görüşme ve deney öncesinde katılımcılar tarafından doldurulan kişisel bilgi formu, çalışmanın veri toplama araçlarıdır. Anlama sorularından elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 29.0.2.0 programına girilerek bilgilendirici söylem için betimsel analiz ve Çift Faktörlü ANOVA; tartışmacı söylem için betimsel analiz, Çift Faktörlü ANOVA ile Tukey HSD; öyküleyici söylem için ise betimsel analiz ve Kruskal-Wallis testleri gerçekleştirilmiştir. Nitel veriler için de içerik analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda Türkçe öğretmeni adaylarının %93,33'ünün oynatma hızı kullandıkları; yüksek oynatma hızlarından en fazla 1.25x ve 1.5x'i tercih ettikleri; oynatma hızını en fazla bilgi içerikli videolarda ve en az video kliplerde kullandıkları; daha çok gereksiz konuları atlayıp ana konuya gitmek amacıyla oynatma hızına başvurdukları bulgulanmıştır. Nicel verilere göre bilgilendirici ile öyküleyici söylemin 1x, 1.5x ve 2x oynatma hızlarında sunulmasının sınıf * oynatma hızı değişkenlerinin puanlar üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı; tartışmacı söylemin ise 1x, 1.5x ve 2x oynatma hızlarında sunulmasının oynatma hızı değişkeninin puanlar üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu bulgulanmıştır. Nitel verilere göre en fazla anlaşılan ve memnuniyet sağlayan söylemin öyküleyici ve en az anlaşılan söylemin tartışmacı olduğu bulgulanmıştır. Araştırmada, oynatma hızının sıklıkla kullanıldığı ve bilgi içerikli videolarda daha çok tercih edildiği; oynatma hızının daha çok gereksiz yerleri atlamak amacıyla kullanıldığı ve oynatma hızının bilgilendirici ile öyküleyici söylem türünde olan içeriklerde kullanılmasının, anlamayı ciddi bir biçimde etkilemediği; tartışmacı söylemde ise daha dikkatli olunması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze how comprehension occurs depending on the discourse type and speed and whether there is a difference when digital content in the types of informative, argumentative and narrative discourse is presented to Turkish teacher candidates at 1x, 1.5x and 2x playback speeds. In the study where explanatory sequential design from mixed method research was used; three discourse types as informative, argumentative and narrative discourse, one digital content for each discourse type and three different playback speeds for each digital content were selected. The participants of the study consist of 45 Turkish teacher candidates studying in the 2nd, 3rd and 4th grades of the Department of Turkish Education. The study was conducted with 15 teacher candidates from each grade level. This process was recorded and observed by the researcher. Video recording, unstructured observation, comprehension questions specific to the types, structured interview and the personal information form filled out by the participants before the experiment are the data collection tools of the study. The data obtained from the comprehension questions were entered into the IBM SPSS Statistics 29.0.2.0 program and descriptive analysis and Two-Factor ANOVA were performed for informative discourse; descriptive analysis, Two-Factor ANOVA and Tukey HSD were performed for argumentative discourse; and descriptive analysis and Kruskal-Wallis tests were performed for narrative discourse. Content analysis was also conducted for the qualitative data. As a result of the analyses, it was found that 93.33% of the 2nd, 3rd and 4th grade Turkish teacher candidates used playback speed; they preferred 1.25x and 1.5x among high playback speeds the most; they used playback speed the most in informative videos and the least in video clips; they used playback speed in order to skip unnecessary topics and get to the main topic. According to the quantitative data, it was found that presenting informative and narrative discourse at 1x, 1.5x and 2x playback speeds did not have a significant effect on the scores of the class * playback speed variables; It was found that argumentative discourse was presented at 1x, 1.5x and 2x playback speeds, and the playback speed variable had a significant effect on the scores. According to the qualitative data, it was found that the most understood discourse was narrative and the least understood discourse was argumentative. In the study, it was concluded that playback speed was frequently used and preferred more in informative videos; playback speed was used more to skip unnecessary parts and that using playback speed in informative and narrative content did not seriously affect comprehension; more caution should be exercised in argumentative discourse; playback speed provided the most satisfaction in narrative discourse and the least satisfaction in argumentative discourse.