Eski Mısır toplum hayatında hukuk
Lav in the social life of Ancient Egypt
- Tez No: 950471
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu çalışma, Eski Mısır uygarlığının hukuki yapısını ve adalet sistemini inceleyerek, tarih boyunca toplum düzenini koruma ve adaleti sağlama amacıyla geliştirdikleri yöntemleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tez, Eski Mısır'da hukukun sosyal, ekonomik ve politik bağlamdaki rolünü, mahkeme prosedürlerini, adaletin uygulanışını ve hukuk sisteminin dayandığı temel ilkeleri kapsamlı bir şekilde ele alır. Araştırmada, kraliyet fermanları, mahkeme kayıtları, hukuki belgeler ve dönemin edebi eserleri gibi birincil kaynaklardan faydalanılmıştır. Eski Mısır'ın temel adalet ilkesi olan Ma'at kavramı, toplumun düzenini sağlama ve hukuki işleyişin temeli olarak ele alınmıştır. Mahkemelerdeki uygulamalar, tanıkların rolü, adli süreçlerin nasıl yürütüldüğü ve yargı yetkisinin dağılımı gibi konular detaylı bir şekilde incelenmiştir. Tez, Eski Mısır'da hukukun yalnızca bir ceza ve yargılama aracı olmadığını, aynı zamanda toplumsal uyumu güçlendiren bir araç olarak kullanıldığını göstermektedir. Ayrıca, çeşitli sınıfların hukuki hakları, kadınların yasal statüsü ve mülkiyet düzenlemeleri gibi konular da çalışmanın kapsamına dahil edilmiştir. Eski Mısır'da adaletin uygulanışı ve hukukun işleyişi, yalnızca eski çağdaki toplumsal yapıyı anlamak için değil, aynı zamanda hukukun evrimini incelemek için de değerli bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the legal structure and justice system of Ancient Egyptian civilization by analyzing the methods they developed throughout history to maintain social order and ensure justice. The thesis comprehensively addresses the role of law in Ancient Egypt within social, economic, and political contexts, court procedures, the implementation of justice, and the fundamental principles underpinning the legal system. The research draws upon primary sources such as royal decrees, court records, legal documents, and literary works of the period. The concept of Ma'at, the fundamental principle of justice in Ancient Egypt, is explored as the foundation of legal functioning and societal order. Topics such as courtroom practices, the role of witnesses, the conduct of judicial processes, and the distribution of judicial authority are examined in detail. The thesis demonstrates that law in Ancient Egypt was not merely a tool for punishment and adjudication, but also served as an instrument for reinforcing social harmony. Furthermore, the study includes issues such as the legal rights of various social classes, the legal status of women, and property regulations. The administration of justice and the functioning of law in Ancient Egypt offer valuable insights not only for understanding the social structure of antiquity but also for examining the evolution of law.