COVİD-19'un Türk sigortacılık sektörü üzerindeki etkileri
The impact of COVID-19 on the Turkish insurance market
- Tez No: 950478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM UMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sigortacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın temel amacı tüm dünyayı etkisi altına alan ve birçok sektör üzerinde az ya da çok, pozitif ya da negatif bir etki yaratan COVID-19 salgınının Türk sigortacılık sektörü üzerindeki etkilerini, sigorta yaptırma potansiyeline sahip kişiler bakımından ölçmektir. Sigorta yaptırma potansiyeline sahip toplam 504 katılımcıya çevirimiçi (online) anket yöntemi uygulanmıştır. Anket sonucundan elde edilen veriler SPSS 29 programında analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Verilere ki-kare bağımsızlık testi uygulanarak değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı araştırılmış ve anlamlı ilişki bulunan değişkenler için, kontenjans katsayısı hesaplanarak ilişkinin düzeyi belirlenmiştir. Yapılan analiz ile birlikte, Covid-19 sürecinde yaşanan gelişmeleri özellikle bireylerin; cinsiyet, yaş, gelir, medeni durum gibi sosyo-demografik özellikleriyle ilişkilendirerek, sigortalıların sigorta yaptırma düşüncesini etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Covid-19 sürecinde yaşanan gelişmelerin, bireylerin sigorta yaptırma düşüncelerini etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the impact of the COVID-19 pandemic an unprecedented global crisis that has affected numerous sectors both positively and negatively on the Turkish insurance industry, particularly from the perspective of individuals with the potential to purchase insurance. A structured survey was conducted with a total of 504 participants, all of whom were identified as having insurance purchase potential. Data were collected through online questionnaires. The collected data were analyzed and interpreted using the SPSS 29 statistical software. In order to determine whether there were statistically significant relationships between variables, the chi-square test of independence was applied. For variables with significant associations, the contingency coefficient was calculated to assess the strength of the relationship. Through this analysis, the study investigated whether developments during the COVID-19 period influenced individuals` intentions to purchase insurance, particularly in relation to their socio-demographic characteristics such as gender, age, income level, and marital status. The findings indicate that the events experienced during the COVID-19 pandemic had a significant impact on individuals` insurance purchasing intentions.