Rusçada sözlükselleşmiş yapılar: Russian Constructicon veri tabanı örneği
The lexicalized constructions in Russian language: A case of Russian Constructicon
- Tez No: 950477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLENA KOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada Rus dilbiliminde adlandırma kuramı çerçevesinde ele alınan sözlükselleşme ve sözlükselleşmiş sözdizim kavramlarının incelenmesi; sözlükselleşmiş yapıların yer aldığı Russian Constructicon veri tabanının analizi ve ettirgenlik yapıları örneğinde Russian Constructicon gibi veri tabanlarının önemini ortaya koymak hedeflenmiştir. Araştırmada Türk ve Rus dilbilim geleneklerinde sözlükselleşme kavramına yönelik kuramsal bakış açısı farklılıkları vurgulanmıştır. Çalışmanın veri tabanını oluşturan ve Rus dilinin sözcük olmayan 4000'den fazla sözlükselleşmiş yapısını içeren, açık erişimli bir elektronik veri tabanı olan Russian Constructicon ana hatlarıyla incelenmiş, verilerin etiketlenmesinde izlenen yöntem ve kurallar açıklanmış, etiketleme türleri hakkında bilgi verilmiştir. Veri tabanında ettirgenlik anlam kategorisinde yer alan 93 sözlükselleşmiş yapının analizi ve örnek niteliğinde fiil odaklı sınıflandırma denemesi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ayrıca Türk dilbiliminde ortaya çıkan terimler konusunda standart bir yaklaşımın olmaması sorununa dikkat çekilip sözlükselleşmiş yapılar üzerine çalışmalar yürütülmesi noktasında Russian Constructicon gibi kapsamlı bir veri tabanının Türkçe için de gerekliliği vurgulanmıştır. Rusçada ettirgenlik anlamı içeren yapıların incelenmesi örneğinde elde edilen bulguların dilbilimsel tipoloji, çeviribilim ve dil öğretimi alanlarına olası katkılarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the concepts of lexicalization and lexicalized syntax within the framework of naming theory in Russian linguistics; to analyze the Russian Constructicon database, which includes lexicalized constructions; and to demonstrate the significance of such databases using causative structures as a case study. The research highlights the theoretical differences in the understanding of lexicalization between Turkish and Russian linguistic traditions. The Russian Constructicon — an open-access electronic database containing over 4,000 non-word lexicalized constructions of the Russian language — has been reviewed in detail. The methods and principles used in tagging the data are explained, and information on the types of labels is provided. Within the database, 93 lexicalized constructions under the semantic category of causation have been analyzed, along with a sample verb-oriented classification attempt. The study also emphasizes the lack of terminological standardization in Turkish linguistics and underlines the need for a comprehensive database similar to the Russian Constructicon for the study of lexicalized constructions in Turkish. Finally, the findings from the analysis of causative constructions in Russian are discussed in terms of their potential contributions to linguistic typology, translation studies, and language teaching.