Turizme antropolojik bir yaklaşım: Hacı Bayram Veli Camii ve Türbesi alan araştırması
An anthropological approach to tourism: A field study on Hacı Bayram Veli Mosque and Tomb
  1. Tez No: 950485
  2. Yazar: MELİKE SELİN ÖCALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Din, Turizm, Anthropology, Religion, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, turizm olgusuna antropolojik bir perspektiften yaklaşarak, turistik-dini bir mekânın sosyo-kültürel boyutlarını incelemeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda hem dini hem kültürel hem de turistik niteliğe sahip olan Hacı Bayram Veli Camii ve Türbesi çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Araştırma, söz konusu mekâna gelen ziyaretçiler temelinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, nitel araştırma deseni benimsenmiş ve antropolojik araştırmalarda sıklıkla kullanılan katılımlı gözlem yöntemi tercih edilmiştir. Bu yöntem kapsamında araştırmacı alanda bulunarak gözlemler yapmış, ziyaretçilerin pratiklerine katılım sağlamış ve doğal akış içerisinde görüşmeler gerçekleştirmiştir. Katılımlı gözlem sürecine ek olarak yarı yapılandırılmış mülakat sorularından oluşan bir görüşme formu hazırlanmış ve toplam 14 katılımcı ile görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenerek yorumlanmıştır. Araştırma bulguları, incelenen dini mekânın yalnızca ibadet amacıyla ziyaret edilmediğini, aynı zamanda kültürel ve sosyal bir etkileşim alanı olarak da işlev gördüğünü ortaya koymuştur. Bu çerçevede çalışma, ziyaretçilerin mekâna ilişkin ziyaret pratiklerini, motivasyonlarını ve gündelik deneyimlerini inceleyerek, turistik-dini mekânların çok katmanlı yapısına dikkat çekmektedir. Disiplinler arası bir yaklaşım benimseyen bu araştırma, kavramsal bir temel üzerine inşa edilmiş olup hem turizm hem de antropoloji disiplinlerine ait temel kavramlar kuramsal çerçevede ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study adopts an anthropological perspective on tourism to examine the socio-cultural dimensions of a religious-touristic site. In this context, Hacı Bayram Veli Mosque and Tomb, which holds religious, cultural, and touristic significance, was selected as the research site. The research focuses on the visitors to this sacred place. A qualitative research design was employed, utilizing participant observation, a widely used method in anthropological studies. The researcher conducted fieldwork by engaging in on-site observations, participating in the daily practices of visitors, and conducting interviews within the natural flow of interactions. A semi-structured interview form was developed as part of the participant observation process, and in-depth interviews were conducted with a total of 14 participants. The data collected were analyzed and interpreted through descriptive analysis. The findings reveal that the religious site under study is not only visited for purposes of worship but also functions as a cultural and social space. By exploring the visitors' practices, motivations, and everyday experiences, the study highlights the multi-layered nature of religious-touristic spaces. As an interdisciplinary study, this research is grounded in a conceptual framework that incorporates and explains key concepts from both tourism and anthropology.