Nijer'de kanunların anayasa'ya uygunluğu denetimi
Constitutional review of laws in Niger
- Tez No: 950486
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ANAYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Nijer hukuku, sömürge mirasının bir sonucu olarak, özellikle hukuki sistemi ve kurumlarında Fransız hukukundan büyük ölçüde etkilenmiştir. Bu etki, anayasaya uygunluk denetiminin yapısı ve işleyişinde de görülmektedir ve Fransız modeline benzerlikler taşımakla birlikte, ulusal özelliklere uyarlanmıştır. Fransa'da anayasa uygunluk denetimi, 1958 yılında kurulan Anayasa Konseyi tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu denetim, esas olarak iki şekilde yapılır: a priori denetim, yasaların yürürlüğe girmesinden önce, Cumhurbaşkanı, Başbakan gibi siyasi makamların başvurusu üzerine ve sonradan (a posteriori) denetim, 2010 yılında getirilen Öncelikli Anayasallık sorunu (QPC) mekanizması ile. Nijer'de anayasa uygunluk denetimi, 2010 Anayasası'na uygunluğun sağlanmasından sorumlu bağımsız bir organ olan Anayasa Mahkemesi tarafından yürütülmektedir. Bu denetim, a priori denetim olarak, Cumhurbaşkanı veya Meclis Başkanı'nın talebi üzerine yapılabilir. Ayrıca, bir uyuşmazlık sırasında anayasa uygunluğu sorusu gündeme geldiğinde sonradan a posteriori denetim olarak da uygulanabilir. Bu bağlamda, anayasa uygunluk denetimi, Fransız modelinden etkilenmiş olsa da her iki ülkenin hukuki sistemlerinde anayasanın üstünlüğünü sağlamak için kritik bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The legal system of Niger, as a result of its colonial legacy, has been significantly influenced by French law, particularly in its legal framework and institutions. This influence is notably evident in the organization of constitutional review, which mirrors the French model while being adapted to national characteristics. In France, constitutional review is conducted by the Constitutional Council, established in 1958. This review is primarily carried out in two forms: a priori review, which occurs before laws come into effect upon referral by political authorities such as the President of the Republic or the Prime Minister, and a posteriori review, introduced in 2010, through the mechanism of the priority question of constitutionality (QPC). In Niger, constitutional review is carried out by the Constitutional Court, an independent body responsible for ensuring the constitutionality of laws under the 2010 Constitution. This review can also take the form of a priori examination upon the request of the President of the Republic or the Speaker of the National Assembly. Additionally, in cases of disputes, if a constitutional issue arises, a posteriori review can be invoked. In this context, constitutional review, influenced by the French model, plays a crucial role in upholding the supremacy of the constitution in the legal systems of both countries.