Antik Roma'da Triumvirlik ve I.,II. Triumvirlik dönemi siyasi olayları
Triumvirate in Ancient Rome and the political events of the First and Second Triumvirates'
  1. Tez No: 950484
  2. Yazar: GÖKBERK KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışması, Roma Cumhuriyeti'nin son yüzyılında ortaya çıkan ve siyasal rejimin dönüşümünde önemli bir rol oynayan Birinci ve İkinci Triumvirlik kurumlarının dönemlerini tarihsel ve siyasal açıdan incelemektedir. Triumvirlikler, güç paylaşımı amacıyla kurulmuş geçici siyasi ittifaklar olmakla birlikte, Roma Cumhuriyeti'nin anayasal yapısının bozulmasına ve bireysel iktidar mücadelelerinin ön plana çıkmasına neden olmuştur. M.Ö. 60 yılında Sezar, Pompeius ve Crassus arasında kurulan Birinci Triumvirlik, gizli bir anlaşma niteliğindedir. M.Ö. 43 yılında Octavianus, Marcus Antonius ve Lepidus tarafından oluşturulan İkinci Triumvirlik ise Lex Titia ile yasal bir statü kazanmıştır. Her iki yapı da Roma siyasal sisteminde derin bozulmalara yol açmış, iç savaşları tetiklemiş ve Cumhuriyet rejiminin sonunu hızlandırmıştır. Tezde, her iki Triumvirlik döneminin kuruluş nedenleri, Triumvirlik kurucularının politik ve askeri stratejileri, anayasal etkileri ve sonuçları karşılaştırmalı bir yaklaşımla ele alınmıştır. Dönemin antik kaynaklarının analizleri ve modern tarih yazımı birlikte değerlendirilmiş; Triumvirliklerin yalnızca geçici çözüm yolları değil, aynı zamanda Roma Cumhuriyeti'nin çöküşünü hazırlayan temel dinamikler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the historical and political aspects of the First and Second Triumvirate, which emerged in the last century of the Roman Republic and played an important role in the transformation of the political regime. Although the Triumvirates were temporary political alliances established for the purpose of power-sharing, they led to the breakdown of the constitutional structure of the Roman Republic and brought individual power struggles to the fore. The First Triumvirate, established in 60 BC between Caesar, Pompeius and Crassus, was a secret agreement. The Second Triumvirate, formed in 43 BC by Octavianus, Marcus Antony and Lepidus, gained a legal status with the Lex Titia. Both structures caused deep disruptions in the Roman political system, triggered civil wars and accelerated the end of the Republican regime. In this thesis, the reasons for the establishment of both Triumvirate periods, the political and military strategies of the Triumvirate founders, their constitutional effects and consequences are analyzed with a comparative approach. Analyses of ancient sources and modern historiography are evaluated together and it is concluded that the Triumvirates were not only temporary solutions, but also the main dynamics that prepared the collapse of the Roman Republic.