Triffin İkilemi: Amerikan dolarının rezerv statüsünün ekonomik etkileri
The Triffin Dilemma: The economic impacts of dollar's reserve currency status
  1. Tez No: 950492
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, uluslararası para sisteminin temel yapısal sorunlarından biri olan Triffin İkilemi odağında, Amerikan dolarının küresel rezerv para statüsünün ekonomik etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Triffin İkilemi, bir rezerv para ihraç eden ülkenin küresel likidite sağlama gereksinimi ile kendi para biriminin uzun vadeli güvenilirliğini ve istikrarını koruma zorunluluğu arasındaki temel çelişkiyi ele almaktadır. Çalışma, rezerv para kavramının teorik çerçevesini ve uluslararası para sistemlerinin tarihsel evrimini ortaya koyarak, doların bu statüsünün ABD'ye sağladığı 'Fahiş Ayrıcalık' olarak bilinen faydalar ile sistemin sürdürülebilirliği açısından potansiyel bir 'Aşırı Yük' haline gelme riskini bu ikilem bağlamında ele almaktadır. Doların rezerv para haline gelmesine neden olan yapısal, ekonomik ve politik dinamikler; bu konumun sağladığı avantajlar ve yarattığı asimetriler kapsamlı biçimde analiz edilmiştir. Doların küresel finansal piyasalardaki hâkim konumunu değerlendiren çalışma, Triffin İkilemi'nin ima ettiği potansiyel zorluklar ve sistemin geleceğine ilişkin tartışmalar ışığında alternatif rezerv para arayışlarını da irdelemektedir. Çalışmanın temel katkısı, Amerikan dolarının rezerv statüsünün ve Triffin İkilemi'nin yarattığı yapısal dinamiklerin hem ABD ekonomisi üzerindeki yansımalarını hem de diğer ülke ekonomileri üzerindeki kapsamlı ekonomik etkilerini derinlemesine incelemesidir. Ayrıca, doların bu rolünün Türkiye ekonomisi üzerindeki spesifik etkileri de detaylıca değerlendirilmektedir. Çalışma, doların baskın pozisyonunun sunduğu avantajlar ve riskleri, gelecekteki olası değişim senaryolarını ve bu değişimlerin küresel finansal istikrar ve ülke ekonomileri üzerindeki potansiyel yansımalarını ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the economic effects of the U.S. dollar's global reserve currency status, focusing on the Triffin Dilemma, one of the fundamental structural problems of the international monetary system. The Triffin Dilemma addresses the fundamental contradiction between the requirement for a reserve currency-issuing country to provide global liquidity and the imperative to maintain the long-term credibility and stability of its own currency. By outlining the theoretical framework of the reserve currency concept and the historical evolution of international monetary systems, the study analyzes, in the context of this dilemma, the benefits accrued to the U.S. through this status, known as the 'Exorbitant Privilege,' alongside the potential risk of becoming an 'Exorbitant Burden' from the perspective of system sustainability. The structural, economic, and political dynamics that led to the dollar's emergence as the reserve currency, as well as the advantages conferred by this position and the asymmetries it creates, are comprehensively analyzed. The study assesses the current dominant position of the dollar in global financial markets and examines the search for alternative reserve currencies considering the potential challenges implied by the Triffin Dilemma and the debate on the future of the system. The main contribution of the study is its in-depth analysis of the structural dynamics created by the reserve currency status of the US dollar and the Triffin Dilemma, both in terms of their repercussions on the US economy and their broader economic impact on other countries' economies. In addition, the specific effects of this role of the dollar on the Turkish economy are also evaluated in detail. The study aims to reveal the advantages and risks of the dollar's dominant position, possible future change scenarios, and the potential impacts of these changes on global financial stability and national economies.