Kanunilik ilkesi bağlamında uluslararası örf ve adet hukukunun uygulanabilirliği sorunu
The problem of applicability of customary international law in the context of the principle of legality
  1. Tez No: 950493
  2. Yazar: TAHA GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÜZÜLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Ad hoc uluslararası ceza mahkemeleri, hibrit ceza mahkemeleri ve UCM'nin bireysel cezai sorumluluk bağlamında uluslararası suçlar açısından gerçekleştirdikleri yargılamalar, ulusal hukuk sistemlerinde benimsenen kanunilik ilkesi ile sonuçlarını, uluslararası hukukun bir alt dalı olan uluslararası ceza hukuku bakımından gündeme getirmiştir. Bu mahkemeler kimi kararlarında, statülerinde düzenlenen uluslararası suçların tanımları, unsurları ve cezai sorumluluk biçimleri açısından uluslararası örf ve adet hukukuna kaynak olarak başvurmaları, kanunilik ilkesi ve sonuçlarının ihlal edilip edilmediği sorununa ilişkin olarak mahkemelerce değerlendirme yapılmasına neden olmuştur. Yapılan bu değerlendirmeler doktrinde ele alınmış ve söz konusu soruna ilişkin olumlu, şüpheci ve olumsuz bazı görüşler ortaya çıkmıştır. Sonuçta bu sorun uluslararası ceza hukuku açısından mercek altına alınması gereken bir sorunu teşkil etmiş ve buradan hareketle çalışmamız, uluslararası ceza hukukunun kendine özgü yapısını dikkate almak suretiyle, kanunilik ilkesi bağlamında uluslararası örf ve adet hukukunun uygulanabilir olup olmadığı ve uygulanabilir denilirse bunun koşullarının neler olduğunun belirlenmesini amaç edinmiştir. Bu amaç doğrultusunda çalışmamızın birinci bölümü; kavramsal açıdan kanunilik ilkesi ve sonuçları, bunların başlıca hukuk sistemlerindeki görünümü ile birtakım antlaşmalar ve mahkeme statüleri üzerinden uluslararası hukuktaki görünümü, bağlayıcı diğer kaynaklarla beraber uluslararası örf ve adet hukukunun uluslararası hukuk ve uluslararası ceza hukukundaki yerinden oluşmaktadır. İkinci bölüm ise ad hoc uluslararası ceza mahkemeleri, hibrit ceza mahkemeleri ve UCM'nin kanunilik ilkesi ve sonuçları ile uluslararası örf ve adet hukukunu konu alan kararları ile mahkeme kararlarının etkisiyle oluşan doktrindeki bazı görüşlerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The trials of ad hoc international criminal courts, hybrid criminal courts and the ICC in terms of international crimes in the context of individual criminal liability have brought the principle of legality and its consequences adopted in national legal systems to the agenda in terms of international criminal law, which is a sub-branch of public international law. In some of their decisions, these courts have referred to customary international law as a source in terms of the definitions, elements and forms of criminal liability of international crimes regulated in their statutes, which has led to an evaluation by the courts regarding the question of whether the principle of legality and its consequences have been violated. These evaluations have been addressed in the doctrine and some positive, skeptical and negative views have emerged regarding the issue in question. As a result, this issue has constituted a problem that needs to be examined in terms of international criminal law, and based on this, our study aims to determine whether customary international law is applicable in the context of the principle of legality and, if applicable, what the conditions are, by taking into account the specific structure of international criminal law. In line with this purpose, the first part of our study consists of the principle of legality and its consequences from a conceptual perspective, their appearance in major legal systems and in international law through a number of treaties and court statutes, the place of customary international law in international law and international criminal law together with other binding sources. The second part consists of the decisions of ad hoc international criminal courts, hybrid criminal courts and the ICC on the principle of legality and its consequences, as well as customary international law, and some opinions in the doctrine formed under the influence of these court decisions.