Nedîm Divanı'ndaki gazellerde teşbih sanatının incelenmesi ve üsluba katkısı
Analysis of the art of tesbih in the gazels in Nedim Divani and its contribution to the style
- Tez No: 950507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma klasik Türk edebiyatının önde gelen şairlerinden Nedîm Divanı'ndaki gazellerde bulunan teşbih türlerinin, şairin üslubuna olan katkısı yönünden incelemeyi amaçlamaktadır. Öncelikle gazellerde yer alan teşbih örnekleri fişlenerek türlerine göre tasnif edilmiştir. Tasnif edilen teşbihle alakalı beyitlerle ilgili istatistiki veriler dikkate alınarak şairin şiirlerindeki teşbih sanatını kullanım sıklığı ve kullanma oranları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ulaşılan sayısal veriler ayrıca ekler bölümünde örnekleriyle birlikte tablo hâlinde gösterilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmayla, teşbih sanatının Nedîm'in gazellerine yansımaları ve bu sanatın şairin üslubuna katkısı örnek beyitler ve değerlendirmelerle ortaya konulmaya çalışılmıştır. İleride yapılması muhtemel benzer çalışmalar için kılavuz teşkil etmesine dikkat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the types of tesbih found in the ghazals of Nedîm Divan, one of the leading poets of classical Turkish literature, in terms of their contribution to the poet's style. First of all, the tesbih examples in the ghazals were classified according to their types by making a list. By taking into account the statistical data related to the tesbih-related verses that were classified, the frequency and rates of use of the tesbih art in the poet's poems were tried to be revealed. The numerical data obtained were also shown in the appendix section in a table with examples. As a result, with this study, the reflections of the tesbih art in Nedîm's ghazals and the contribution of this art to the poet's style were tried to be revealed with sample verses and evaluations. It was taken into consideration that it would constitute a guide for possible similar studies to be conducted in the future.