ICSID Konvansiyonu kapsamında verilen hakem kararlarının iptali sistemi
The annulment system of arbitral awards under the ICSID Convention
- Tez No: 950509
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu Tezde ICSID Konvansiyonu kapsamında kararların geçersiz kılınması (iptal) müessesesi ele alınmıştır. ICSID nihaî hakem heyeti kararları Konvansiyonun 53. maddesi uyarınca kesin ve bağlayıcıdır. Bu kararlara karşı sadece Konvansiyonda belirtilen hukukî başvuru yolları kullanılabilecektir. Bu yollardan en kapsamlısı“iptal”usulüdür. Ancak iptal usulü bir temyiz incelemesi teşkil etmez ve kararları inceleyecek ad hoc Komiteler hakem heyetlerinin üstünde bir yapı değillerdir. İptal, sadece nihaî hakem heyeti kararlarına karşı başvurulabilecek bir yoldur. İptal başvurusunda bulunan taraf, başvurusunda Konvansiyonda sayılan iptal sebeplerinden en az birine dayanmak durumundadır. Bu sebepler hakem heyetinin uygun bir şekilde oluşturulmaması, hakem heyetinin açıkça yetkisini aşması, temel bir usulî kuraldan ciddî sapma, kararda gerekçelere yer verilmemesi ve heyet üyelerinden birinin rüşvet almasıdır. Tezimizde belirtilen iptal sebepleri ve iptal usulü tarihsel ve teorik bir çerçevede mevcut olması halindeyse istatistikler kullanılarak detaylı bir şekilde ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This Thesis deals with the annulment procedure under the ICSID Convention. ICSID awards are final and binding pursuant to Article 53 of the Convention. Only the post-award remedies specified in the Convention can be used against these awards. The most comprehensive of these remedies is the“annulment”procedure. But annulment does not constitute an appellate review and the ad hoc committees that will review the awards are not they are not considered superior to arbitral tribunals. As mentioned, annulment is only available against awards. The party applying for annulment must rely on at least one of the grounds for annulment listed in the Convention. These grounds are: the arbitral tribunal was not properly constituted, the arbitral tribunal manifestly exceeded its power, a serious departure from a fundamental rule of procedural, failed to state the reasons on which it is based and corruption on the part of a member of the tribunal. This thesis discusses these grounds for annulment and the annulment procedure in detail by making use of statistics if they are available in a historical and theoretical framework.