Dahiliye servisinde yatan kronik böbrek hastalarında tiroid dışı hastalık sendromu ve mortalite ile ilişkisi
Prevalence of non-thyroidal illness syndrome and its association with mortality in chronic kidney disease patients hospitalized in the internal medicine department
  1. Tez No: 950508
  2. Yazar: GİZEM UZER ÇOKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU, DR. ECE ÇİFTÇİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada, dahiliye servisinde yatarak izlenen ve kronik böbrek hastalığı (KBH) tanısı almış hastalarda tiroid dışı hastalık sendromu (TDHS) sıklığı ve bu sendromun mortalite ile ilişkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: 01.01.2023 - 01.07.2023 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Servisine yatırılan, KBH tanısı almış toplam 253 hasta incelendi. 146 hasta çalışma dışı bırakıldı. Hastaların demografik, klinik ve biyokimyasal verileri ile ile tiroid fonksiyon testleri (TSH, serbest T3, serbest T4) analiz edildi. FT3/FT4 oranı hesaplandı. Takip süresi, son hasta alım tarihinden itibaren en az iki yıl olacak şekilde belirlendi ve bu sürede HBYS üzerinden vefat eden ve yaşayan hastalar tespit edilerek kaydedildi. Mortaliteyi etkileyen faktörlerin çok değişkenli analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the prevalence of non-thyroidal illness syndrome (NTIS) and its association with mortality in patients diagnosed with chronic kidney disease (CKD) who were hospitalized in the internal medicine ward. Materials and Methods: A total of 253 patients with a diagnosis of CKD who were admitted to the Internal Medicine Department of Haseki Training and Research Hospital between 01.01.2023 and 01.07.2023 were evaluated. After excluding 146 patients, data from 107 patients were analyzed. Demographic, clinical, and biochemical data, including thyroid function tests (TSH, T3, T4), were collected, and the FT3/FT4 ratio was calculated. The follow-up period was set to a minimum of two years from the date of last patient inclusion. Mortality data were obtained from the hospital information system (HIS), and survival status was recorded. Multivariate analysis was performed to identify independent predictors of mortality. A p-value of