2872 sayılı Çevre Kanununda idari yaptırımlar
Administrative sanctions in Environmental Law numbered 2872
- Tez No: 950514
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA SUZAN GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Doğa ile insanın buluşma noktası olan çevre, gelecek nesillerin bizlere emanetidir. Özellikle yirminci yüzyıldan itibaren bu emanet, giderek artan tüketim ihtiyacının tatmini maksadıyla gerçekleştirilen faaliyetlerle yağmalanmaktadır. Bir diğer ifadeyle, günümüzdeki faaliyetlerle geleceğimiz çalınmaktadır. Bu talan, doğal dengeden ve yaşamın kanunlarından kopuşu simgeleyen çevre kirliliği ve çevresel bozulma olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu yaşam tarzı sürdürülebilir değildir. Gören gözler ve algılayan bilinçler için doğa tehlike çanlarını çalmaktadır. Gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılama yeteneklerine zarar vermemek adına yağmalama faaliyetlerinin engellenmesi elzemdir. Bu ülkü doğrultusunda çalışmamızda, çevreye ilişkin kabahat fiilleri neticesinde bozulan doğal dengeyi eski haline getirmek ve başka kabahat fiillerinin işlenmesini caydırmak maksadıyla uygulanması gereken yaptırımların türü ile özellikleri irdelenmiştir. Bununla birlikte, 2872 sayılı Çevre Kanunu'nda yer alan kabahat fiilleri ile bu fiillere karşı uygulanması öngörülen yaptırımlar açıklanarak, güncel yargı kararları ışığında mevcut durum ortaya konulmuştur. Mevcut durumun olumlu ve olumsuz yanları özenle tetkik edilerek, çevrenin etkin bir şekilde korunmasını ve geleceğimize güzel bir miras bırakılmasını teminen çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The environment which is a meeting point of nature and human, is commitment from next generations to us. Especially since 20th century, this commitment has been plundered by activities which carry out so as to satisfy ever-increasing need for consumption. İn other words, our future has been stolen by current activities. This pillage has emerged as environmental pollution and environmental degredation which signify disengagement from natural balance and laws of life. This life style, however, is not sustainable. Nature has set off alarm bells for eyes to see and consciouses to perceive. To be prevented looting activities is crucial in order not to damage the next generation's abilities of fulfilling own needs. Accordingly this ideal, in our work, types and characteristics of sanctions which had to be implented with the purpose of restoring natural balance which is deranged in consequence of environmental misdemeanours and deterring other environmental misdemeanours to be committed has been scrutinized. Besides, current situation has been revealed in the light of up-to-date judgement decisions by explaining misdemeanours and sanctions supposed to be implement against these misdemeanours which are included in Environmental Law numbered 2872. By examining meticulously current situation's advantages and disadvantages, proposed solutions has been suggested in order for protecting environment effectively and leaving a good legacy to our future.