Uluslararası hukukta devletin iç sulardaki yetkisi
State jurisdiction within internal waters in international law
- Tez No: 950533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAT LALE AKKUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Kıyı devletinin ulusal deniz yetki alanlarında birtakım hak ve yetkileri bulunur. Münhasır egemenliğe tabi olan iç sularda kural olarak kıyı devletinin münhasır düzenleme, uygulama ve yargı yetkisi vardır. Karasularında bulunan zararsız geçiş hakkı, düz esas hat yönteminin kullanılması ile iç sular haline gelen sular haricinde iç sularda kabul edilmemiştir. Bu nedenle iç suların sınırlarının belirlenmesi, devletin iç sularında bulunan veya seyreden gemiler üzerindeki yetkisini hangi alanlarda kullanabileceği bakımından önem taşır. Zira uluslararası hukukta tartışmalı olsa da yabancı gemilerin iç sulara serbest erişim hakkı bulunmaz. Son yıllarda limanlarda terör saldırıları ve kaçakçılık ile mücadele ve özellikle de deniz çevresinin korunması bakımından devletler çeşitli önlemler almaktadır. Bu bağlamda liman devleti denetimi kavramı ortaya çıkmıştır. Çalışma, kıyı devletinin iç sularda bulunan veya seyreden gemiler üzerindeki yetkisinin liman devleti denetimi kavramının gelişimi ve deniz güvenliği bağlamında kısıtlayıcılık bakımından ne yönde evrildiğini ele almıştır. Bu çerçevede, deniz çevresinin korunması başta olmak üzere deniz güvenliğine ilişkin önlemler sebebiyle kıyı devleti uygulamalarının giderek limanlara erişimi kısıtlayacak biçimde evrildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The coastal State has certain rights and powers in national maritime areas. In internal (or inland) waters which are subject to exclusive sovereignty, as a principle, the coastal State has exclusive regulation, enforcement and judiciary jurisdiction. The right of innocent passage in territorial waters is not recognized in inland waters, except for the waters that have become internal waters with the use of the straight baseline method. Therefore, the determination of the boundaries of internal waters is important in terms of the areas in which the State can exercise its authority over the ships in or navigating in its internal waters. Although it is controversial in international law, foreign vessels do not have the right of direct access to internal waters. In recent years, States have taken various measures to combat terrorist attacks and smuggling in ports and especially to protect the marine environment. In this context, the concept of Port State Control emerged. This study examines how the authority of the coastal State over vessels which are in or navigating in internal waters has evolved in terms of the development of the concept of Port State Control and its restrictiveness in the context of maritime security. In this context, it is concluded that coastal State practice has gradually evolved to a restrictive approach in terms of access to ports due to measures related to maritime security especially the protection of the marine environment.