Pozitif genç gelişim temelli müdahale programının lise öğrencilerinin öz düzenleme ve yaşam becerilerine etkisi
The effect of positive youth development-based intervention program on high school students self-regulation and life skills
- Tez No: 950534
- Danışmanlar: DR. İSMAİL HAKKI TOMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, pozitif genç gelişim temelli yaşam becerilerinden oluşan müdahale programının, lise öğrencilerinin öz düzenleme ve yaşam becerilerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada karma açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu öntest-sontest-izleme testinden oluşan eşleştirilmiş seçkisiz desen; nitel boyutu tekli durum çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, Giresun il merkezinde bulunan bir devlet okulunun on birinci sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Deney ve kontrol grupları yaşam becerileri düzeyleri, not ortalamaları ve cinsiyet değişkenleri üzerinden seçkisiz bir şekilde eşleştirilmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan Pozitif Genç Gelişim Temelli Müdahale Programı 9 oturum olarak deney grubuna uygulanmıştır. Kontrol grubuna, bir müdahale de bulunulmamıştır. Araştırmanın, nicel boyutunda Ergenler için Öz Düzenleme Ölçeği ve Yaşam Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Nitel boyutunda ise, araştırmacı tarafından hazırlanan Öğrenci, Öğretmen ve Ebeveyn Görüşme Formu kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının müdahale öncesi ön analizi Bağımsız Örneklem t Testi, programın deney ve kontrol gruplarının öz düzenleme ve yaşam becerileri üzerindeki etkisi Kovaryans Analizi (ANCOVA), deney grubunun öz düzenleme ve yaşam becerileri üzerindeki etkisi Tekrarlı Ölçümler Varyans Analizi (ANOVA) ile analiz edilmiştir. Deney grubuna ilişkin değerlendirmeler, Betimsel Analiz ile elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen nicel bulgulara göre, deney ve kontrol grubu öğrencileri arasında öz düzenleme ve yaşam becerileri üzerinde anlamlı bir fark bulunmadığı; deney grubu öğrencilerinin öz düzenleme ve yaşam becerileri üzerinde zaman faktörüne bağlı anlamlı bir fark bulunduğu saptanmıştır. Deney grubu öğrencilerinden elde edilen nitel bulgulara göre, öz düzenleme becerisi boyutunda sorumluluk, bireysel hedef yönelimi, çabaya yönelik öğrenme davranışları, yaşam alanı düzenleme, dikkat ve odaklanma becerileri; program kapsamındaki yaşam becerilerini geliştirdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of an intervention program consisting of positive youth development-based life skills on high school students' self-regulation and life skills. A mixed explanatory sequential design was used in the study. The quantitative dimension of the study was conducted using a matched random design consisting of pretest-posttest-follow-up tests, while the qualitative dimension was conducted using a single case study. The study group consisted of eleventh-grade students from a public school in the central district of Giresun. The experimental and control groups were randomly matched based on their life skills levels, grade point averages, and gender variables. The Positive Youth Development-Based Intervention Program, prepared by the researcher, was implemented in nine sessions for the experimental group. No intervention was applied to the control group. In the quantitative dimension of the study, the Self-Regulation Scale for Adolescents and the Life Skills Scale were used. In the qualitative dimension, the Student, Teacher, and Parent Interview Form prepared by the researcher was used. The preliminary analysis of the independent variables for the experimental and control groups was conducted using the Independent Samples t-Test. The effect of the program on self-regulation and life skills in the experimental and control groups was analyzed using Covariance Analysis (ANCOVA), and the effect of the experimental group on self-regulation and life skills was analyzed using Repeated Measures Analysis of Variance (ANOVA). Evaluations related to the experimental group were obtained through Descriptive Analysis. According to the quantitative findings obtained from the research, no significant difference was found between the experimental and control group students in terms of self-regulation and life skills; however, a significant difference was found in the experimental group students' self-regulation and life skills depending on the time factor. According to the qualitative findings obtained from the experimental group students, it was determined that they developed life skills within the scope of the program in terms of responsibility, individual goal orientation, effort-oriented learning behaviors, life space organization, attention, and concentration skills in the self-regulation skill dimension.